Kreatívni umelci sa činia. Nezvyčajné umelecké zásahy v Trebišove lákajú pohľady občanov.

Práve v tomto týždni vidieť v Trebišove zaujímavé umelecké zásahy vo verejnom priestore mesta. Po úspešnom minuloročnom podujatí mladí umelci neváhali a intervenujú aj v roku 2014. Podujatie Intervencie 2014 prebieha na uliciach, námestiach, v parkoch a na iných verejných priestranstvách v meste Trebišov. Profesionálni umelci tvoria po dobu jedného týždňa na vybraných lokalitách mesta site-specific zásahy a diela, aby oživili verejné priestory, poukázali na problémy spojené s verejným priestorom, dočasne pozmenili a prebudili existujúce umelecké diela a aby obohatili prázdne priestranstvá o umelecky hodnotné obsahy. Témou tohto ročníka sympózia je prázdno – void.

Branislav Zurko, jeden z organizátorov Intervencií a zároveň kurátor, približuje čitateľom portálu trebišoviny.sk účel podujatia: „Primárnou snahou podujatia, ale nie je estetizovať alebo skrášľovať urbánny priestor. Umenie a výtvarná tvorba je viac menej nástrojom skúmania povahy verejného priestoru, jeho kvalít, špecifík, daností a možností. Do istej miery je to projekt občianskeho aktivizmu, uzurpácie si práva zaujať verejný priestor. Intervencie 2014 sú teda niečo ako výtvarné laboratórium, ktoré by malo poskytnúť priestor pre slobodnú tvorbu, vo svojom koncepte riešiacu konkrétne problémy mesta, vzťah verejné-súkromné priestranstvá, postavenie umeleckých artefaktov vo verejnom priestore, využívanie verejného priestoru obyvateľmi, ich návyky vo vzťahu k verejnému priestoru, budovám alebo čokoľvek Vás napadne v spojitosti umenie a verejný priestor“.

Dramaturgia podujatia pozostáva zo 4 sekcií:

Hlavné zásahy do verejného priestoru, sú nosnou časťou podujatia. Prinesú prevažne dočasné diela 8 umelcov: Petry Houskovej, Beaty Kolbašovskej, Jakuba Pišeka, Stana Piatrika, Lukáša Matejku, Martina Mazáka, Petra Valiska-Timečka a špeciálneho hosťa Petra Kalmusa. Viac ako tradičným technikám sa tento rok budú umelci venovať pominuteľným formám ako sú mapping, projekcia, happening, performancia a interaktívne site-specific inštalácie.

Prehliadka súčasnej sochárskej tvorby je 2 sekciou podujatia. Už tradične pribudnú na ulici T.G.Masaryka na dobu niekoľkých týždňov aj sochárske diela tentokrát z ateliérov mladých sochárov Jozefa Ponika a Mareka Halásza.

3. sekciou sú tzv. Malé intervencie, teda výstup z workshopu streetartovej tvorby, ktorý je jedným zo sprievodných podujatí a povedie ho trebišovský rodák Roman Juhás, spolupracujúci na jednom z najväčších streetartových projektov na Slovensku – Street Art Communication. Výsledkom tejto sekcie bude aj otvorenie nového výstavného projektu Galéria STENA, ktorá vytvára priestor pre streetartovú tvorbu na múre neďaleko Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína, pri juhoslovanskej zmrzline.

Tento rok bolo prichystaných aj množstvo sprievodných podujatí (4.sekcia). Na každý deň, od utorka 19.8. mohli vidieť návštevníci Koniarne – priestoru pre súčasné umenie, rôzne pútavé podujatia:

V utorok 19.8. krátko po zotmení (okolo 20.00) to bolo premietanie filmových pásov z archívu p. Girmana.

V stredu večer 20.8. sa uskutočnila pri Koniarni warm-up party, na ktorej hral Jakub Pišek zo svojím projektom Turbosampler.

Počas celého štvrtka 21.8. prebiehal workshop streetartovej tvorby. Večer o 19.00 prebehlo slávnostné otvorenie nového výstavného projektu –Galéria STENA. O 20.00 nasledovali verejné prezentácie projektov, ktoré sa viac či menej venujú verejnému priestoru. Návštevníci sa tak oboznámili s počinnmi mladých kreatívnych ľudí prezentujúcich projekty ako NEONa, Bardejovské potulky, Landartové záhrady, Subteren, Vajčak, ALT+ atď. Na záver bolo možné zhliadnuť audiovizuálne vystúpenie dvojice Bar Code Dj´s.

V piatok, 22.8. o 19.00 hod. prebehne v galérii Koniareň vernisáž k Intervenciám 2014, na ktorej sa návštevníci budú mocť bližšie oboznámiť s tvorbou zúčasnených autorov. Po vernisáži bude pred Koniarňou chill-out, oddychová zóna a čajovňa. Návštevníci si budú mocť zahrať ping-pong a petanque a pozrieť videoprojekcie.

intervencie

V sobotu, 23.8. Intervencie 2014 vyvrcholia komentovanými prehliadkami, ktoré sa začnú pred galériou Koniareň a a od 17.00 preukážu umelci návštevníkom, každú hodinu, všetky zasiahnuté lokality. Podujatie uzatvorí veľká festivalová, intervenčná párty s projekciami a Djmi.

Inštalované zásahy si budú môcť obyvatelia pozrieť minimálne do polovice septembra. Vstup na všetky podujatia je voľný!

Podujatie Intervencie 2014 je organizované občianskym združením Kontext a galériou Koniareň – priestor pre súčasné umenie v spolupráci s mestom Trebišov a Múzeom a kultúrnym centrom južného Zemplína. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

 

Tento článok si prečítalo 2 040 ľudí