Cez víkend otvorili v Koniarni výstavu fotografii Srbska a Bosny, ktorú dotváral zážitok z camery obscury

logo KV Galérii Koniareň, ktorá je súčasťou areálu trebišovského kaštieľa, uplynulý mikulášsky víkend, otvorili poslednú výstavu v tomto roku. Katarína Hudačinová a Michal Somoš na nej predstavia výsledky spoločného projektu Balkan Upside Down, v rámci ktorého fotografovali krajinu a architektúru Srbska a Bosny za pomoci veľkej camery obscury v karavane.

„Camera obscura“ je najstarší princíp premietania obrazu, známy už viac ako 600 rokov. Do tmavej komory sa cez jednu malú dierku, bez použitia akejkoľvek optiky, premieta vonkajší svet v plných farbách a nekonečnej ostrosti, otočený hore nohami. Sugestívny zážitok z obrazu premietnutého do  camery obscury si návštevníci môžu na vlastné oči vyskúšať priamo na výstave.

„Fotografia bohužiaľ v našich očiach zovšednela, všade naokolo je množstvo vizuálneho smogu. Sprostredkovaním silného zážitku z camery obscury chcem trochu pomôcť jej resuscitácii“ objasňuje Katarína Hudačinová jeden z dôvodov, ktorý ju k týmto základom fotografie priťahuje.

upside downPožičaný príves si autori upravili na fotoaparát a ten namierili na desiatky silných pohľadov, na ktoré počas svojej cesty narazili. Spojili dva trojrozmerné svety – vonkajšiu krajina a interiér – do spoločného obrazu a vytvorili iluzívne surrealistické zábery posunutej reality.

„Myšlienka spojiť karavan a cameru obscuru prišla organicky, keď som uvažovala, ako by som vedela dostať architektúru, jeden z hlavných motívov mojej tvorby, do záberu camery obscury, s ktorou dlhodobo experimentujem.“ vysvetľuje Katarína Hudačinová zrod projektu.

„V prvej chvíli máte pocit, že sa dívate jednoducho na fotografiu krajiny. Až potom postrehnete akúsi zastrenosť pohľadu a jeho deformáciu, skutočnosť, že sa dívate na dva svety súčasne“ približuje svoj dojem z fotografií Branislav Zurko, prevádzkovateľ Koniarne.

Priestor pre súčasné umenie prevádzkuje už druhý rok občianske združenie Kontext. Počas dvoch rokoch pôsobenia v nej prebehlo 15 výstav mladého súčasného slovenského umenia, niekoľko divadelných predstavení a tri ročníky mikrofestivalu umenia vo verejnom priestore Intervencie. Koniareň existuje aj vďaka podpore Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove a Ministerstva kultúry SR.

Výstavu Upside Down  si v trebišovskej galérii Koniareň môžete pozrieť do 11. januára 2015.

Tento článok si prečítalo 2 725 ľudí