Agro-kultúra projektovaná umelcami v Koniarni!

Šikovní a výtvarne chtiví mladí umelci prichádzajú s ďalšou výstavou. Jej otvorenie sa uskutoční 12. septembra 2014 o 19.00 hodine. Autormi výstavy, ktorá bude niesť názov Strana Železných, je Ján Vasilko & Peter Králik. Galéria Koniareň sa zaplní zaujímavými objektmi, umeleckými dielami. V trebišovskom priestore pre súčasné umenie budú vystavené do 5. októbra 2014.

Autori predstavia výber z tvorby, pričom dominantné médium výstavy je maľba. Okrem iného môžu návštevníci vzhliadnuť predmety, ale aj videoprojekcie, ktoré reprezentujú „agro-kultúru“ ako jedinečný a originálny program v rámci slovenskej výtvarnej scény.

Strana železných vznikla v roku 2003 ako umelecké duo, ktoré sa snaží po umeleckej stránke obraňovať práva strojov, industriálnych budov, starých JRD a klasického agrárneho vidieka. Vo svojom manifeste vyhlasujú vernosť iracionalite i absurdite. Vedome sa vymedzujú z dnešného sveta, kde si stanovili za opozitum komerciu a egoizmus.

vystava koniaren
Strana železných pracuje vo viacerých umeleckých sférach. Jednou z nich je aj poézia (projekt Verše) prezentovaná napríklad na festivale Poke, Alt 30 festival, Intervencie v Trebišove alebo na festivale Pohoda. V básnickej tvorbe, ktorá nie je zatiaľ príliš prezentovaná, vytvárajú halucinogénne, podvedomé príbehy s nelogickým dejom bez významu.
Snažia sa poukázať, že existujú rôzne druhy svetov, nielen ten náš, kde na prvom mieste je úspech, sláva a bohatstvo. Intermediálny charakter ich programu je možné prezentovať napríklad písaním na stenu, sekaním do kameňa, živým rozprávaním alebo prehrávaním cez audio prehrávač.

Tento článok si prečítalo 1 875 ľudí