Výstavu z príležitosti vyhlásenia Jána Pavla II. za svätého slávnostne otvoria v trebišovskom kaštieli hneď v nedeľu

V nedeľu Božieho milosrdenstva sa v Ríme na námestí sv. Petra uskutoční výnimočná a historická udalosť. Pápež František vyhlási za svätých blahoslaveného Jána Pavla II. a Jána XXIII. jp 1Pri tejto vzácnej príležitostí sa v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, 27. apríla 2014, slávnostne otvorí výstava s názvom „Svätorečenie Jána Pavla II“, vo výstavnom priestore EMELET na poschodí trebišovského kaštieľa. Jej spoluorganizátorom je Farnosť Navštívenia Panny Márie v Trebišove. Program tohto významného dňa začne o 15.00 hod. Modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva v Rímskokatolíckom kostole Návštevy Panny Márie. Následne bude spoločný sprievod do Andrássyho kaštieľa. Výstavu slávnostne otvorí dekan rímskokatolíckej farnosti v Trebišove,  ThDr. Jozef Gnip, PhD o 15. 30hod.. V historickom skvoste budú prezentované celé dva mesiace liturgické artefakty a dokumenty, súvisiace so svätorečeným Jánom Pavlom II. Vo vitrínach múzea návštevníci nájdu:

Sedes, t.j. stolec, na ktorom pápež  Ján Pavol II., počas návštevy Slovenska v roku 1995, vyhlásil blahoslavených troch košických mučeníkov za svätých,

jp2

Ornát, v ktorom slávil liturgiu svätorečenia,

Bohoslužobné kalichy, ktoré daroval Slovensku z príležitosti svojej návštevy,

14 Encyklik – pápežské dokumenty.

Konštitúcie a exortácie,

Listy a buly,

Ruženec, ktorý udeľoval pápež pri osobných audienciách,

Rôzne devocionálie a spomienkové predmety na Jána Pavla II..

Duchovný rozmer a atmosféru umocní spevácky zbor MAGNIFIKÁT. Kurátorom výstavy je Mgr. Miloš Geci. Výstavu budú môcť vidieť všetci Trebišovčania i vzdialenejší hostia do 22. 6. 2014.

jp3Blahoslavený Ján Pavol II. vlastným menom Karol Józef Wojtyła sa narodil 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove  a zomrel 2. apríl 2005 vo Vatikáne. Bol poľským duchovným a 264. Rímskym pápežom a zároveň prvý netalianskym pápežom od roku 1522. Ján Pavol II. bol pápežom od roku 1978 až do svojej smrti v 2005. Počas svojho pontifikátu si získal priazeň miliónov veriacich, orientoval sa hlavne na mladých a úspešne rozširoval pôsobenie cirkvi. Jánovi Pavlovi II. pochádzal z Poľska a viedol katolícku cirkev 27 rokov. Už na jeho pohrebe veriaci požadovali jeho svätorečenie. Blahoslaveným bol o šesť rokov neskôr, čo bol najrýchlejší proces za niekoľko storočí.  Otvorilo to zároveň cestu k najrýchlejšiemu svätorečeniu v novodobých dejinách rímskokatolíckej cirkvi.  Zosnulý pápež bol zbožný človek, milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, sv. ruženec a Matku Božiu. jp4Na svojich početných zahraničných cestách sa s ním chcelo stretnúť státisíce ľudí. Niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii. Týmito cestami prešiel pápež väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, čo bolo aj to, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil. Pápež Ján Pavol II. blahorečil a kanonizoval viac ľudí ako hociktorý z jeho predchodcov. Do októbra 2004 to bolo 1 340 ľudí. Ján Pavol II. zomrel po dlhom boji proti Parkinsonovej chorobe a ďalším chorobám v prvú sobotu po Veľkej noci, vo vigíliu slávnosti Božieho Milosrdenstva 2. apríla 2005. Jeho posledné slová boli „Pozwólcie mi iść do domu Ojca“ (Nechajte ma ísť do domu Otca).

plagat jp

Tento článok si prečítalo 3 135 ľudí