V nedeľu Božieho milosrdenstva sa v Ríme na námestí sv. Petra uskutoční výnimočná a historická udalosť. Pápež František vyhlási za svätých blahoslaveného Jána Pavla II. a Jána XXIII. Pri tejto vzácnej príležitostí sa v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, 27. apríla 2014, slávnostne otvorí výstava s názvom „Svätorečenie Jána Pavla II“, vo výstavnom priestore EMELET na poschodí trebišovského kaštieľa. Jej spoluorganizátorom je Farnosť Navštívenia Panny Márie v Trebišove. Program tohto významného dňa začne o 15.00 hod. Modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva v Rímskokatolíckom kostole Návštevy Panny Márie. Následne bude spoločný sprievod do Andrássyho kaštieľa. Výstavu slávnostne otvorí dekan rímskokatolíckej farnosti v Trebišove, ThDr. Jozef Gnip, PhD o 15. 30hod.. V historickom skvoste budú prezentované celé dva mesiace liturgické artefakty a dokumenty, súvisiace so svätorečeným Jánom Pavlom II. Vo vitrínach múzea návštevníci nájdu:
Sedes, t.j. stolec, na ktorom pápež Ján Pavol II., počas návštevy Slovenska v roku 1995, vyhlásil blahoslavených troch košických mučeníkov za svätých,
Ornát, v ktorom slávil liturgiu svätorečenia,
Bohoslužobné kalichy, ktoré daroval Slovensku z príležitosti svojej návštevy,
14 Encyklik – pápežské dokumenty.
Konštitúcie a exortácie,
Listy a buly,
Ruženec, ktorý udeľoval pápež pri osobných audienciách,
Rôzne devocionálie a spomienkové predmety na Jána Pavla II..
Duchovný rozmer a atmosféru umocní spevácky zbor MAGNIFIKÁT. Kurátorom výstavy je Mgr. Miloš Geci. Výstavu budú môcť vidieť všetci Trebišovčania i vzdialenejší hostia do 22. 6. 2014.
Blahoslavený Ján Pavol II. vlastným menom Karol Józef Wojtyła sa narodil 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove a zomrel 2. apríl 2005 vo Vatikáne. Bol poľským duchovným a 264. Rímskym pápežom a zároveň prvý netalianskym pápežom od roku 1522. Ján Pavol II. bol pápežom od roku 1978 až do svojej smrti v 2005. Počas svojho pontifikátu si získal priazeň miliónov veriacich, orientoval sa hlavne na mladých a úspešne rozširoval pôsobenie cirkvi. Jánovi Pavlovi II. pochádzal z Poľska a viedol katolícku cirkev 27 rokov. Už na jeho pohrebe veriaci požadovali jeho svätorečenie. Blahoslaveným bol o šesť rokov neskôr, čo bol najrýchlejší proces za niekoľko storočí. Otvorilo to zároveň cestu k najrýchlejšiemu svätorečeniu v novodobých dejinách rímskokatolíckej cirkvi. Zosnulý pápež bol zbožný človek, milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, sv. ruženec a Matku Božiu. Na svojich početných zahraničných cestách sa s ním chcelo stretnúť státisíce ľudí. Niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii. Týmito cestami prešiel pápež väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, čo bolo aj to, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil. Pápež Ján Pavol II. blahorečil a kanonizoval viac ľudí ako hociktorý z jeho predchodcov. Do októbra 2004 to bolo 1 340 ľudí. Ján Pavol II. zomrel po dlhom boji proti Parkinsonovej chorobe a ďalším chorobám v prvú sobotu po Veľkej noci, vo vigíliu slávnosti Božieho Milosrdenstva 2. apríla 2005. Jeho posledné slová boli „Pozwólcie mi iść do domu Ojca“ (Nechajte ma ísť do domu Otca).