Výstava ilustrácií Slaninkovej krášli priestor Zemplínskej knižnice

V Zemplínskej knižnici v Trebišove aktuálne prebieha výstava ilustrácií Kataríny Slaninkovej. Autorka sa venuje voľnému umeniu a pracuje na mnohých projektoch. Do Trebišova priniesla prezentáciu svojich tabúľ mapujúcich obdobie Veľkej Moravy pod názvom „Naše hrôzyplné dejiny v obrazoch“.

katasGrafička sa zaoberá voľnou kresbou, maľbou, grafikou, ilustráciou a komiksom.
Najvýraznejšou technikou je u nej bravúrna kresba pentelkou a ulom. Pracuje na rôznych veľkostiach, miniatúrach aj veľkoplošných obrazoch.  Na technike pentelkou využíva to, čím je špecifická. Linku nerozmazáva, iba vrství. Prepracované obrazy tým naberajú na sile a na papieri tvoria až hmotu – zamatový povrch. Pôsobia ako maľba – maľba ceruzkou a pripomínajú fotografiu. Ak farby použije, sú veľmi príjemné a teplé. Počas tvorby prešla od konkrétnych kresbičiek, až po úplnú abstrakciu. Väčšinou v nej však ponecháva aspoň náznak niečoho živého. Inšpiráciou je pre ňu hlavne človek a príroda.

O obrazoch, ktoré tvorí, hovorí Slaninková ako o jej hlavnej životnej náplni: „Po nociach kreslím knižky, cez deň obrazy. Je to úplne iná tvorba než knižná.“ V tvorbe vie vystihnúť text, má dobré nápady, podoprie spisovateľa, ale vo voľnej tvorbe ukazuje svoju dušu. Ilustrátorka stvárnila napríklad Krištúfkovho Šepkára, Šebestovu Venusshu, Beutelhauserovu knihu Barbarskí Slovania a ďalšie publikované diela. Okrem toho ilustrovala množstvo titulov pre deti – príbehy, rozprávky, verše.

Vystavovateľka je absolventkou Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave u prof. G. Štrbu. Pokračovala v štúdiu na Katedre voľnej grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. R. Jančoviča, ktorú ukončila v roku 1999. Počas štúdia absolvovala študijný pobyt v Ateliéri grafického dizajnu Vysoké školy uměleckého průmyslu v Prahe u prof. Z. Zieglera.

cislo

Okrem Slovenska úspešne vystavovala aj v Japonsku, Egypte, Srbsku, Maďarsku a Bielorusku. Výstava jej ilustrácií potrvá v trebišovskej knižnici do konca apríla 2014. Prezrieť si ju môžete v ktorýkoľvek pracovný deň, v čase otváracích hodín Zemplínskej knižnice.

nase hrozy

Zdroj: frufrugallery.sk

Tento článok si prečítalo 1 768 ľudí