Trebuľu podržali voliči okresov a podpora maďarských strán, zostáva županom

3-81611585e551a7cc6a97766e2081c6efe3cc9dec

/TREBIŠOV, 25.novembra 2013/ – V sobotňajšom druhom kole volieb do VÚC obhájil svoj post predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa. Súboj s Rudolfom Bauerom bol do posledných chvíľ napínavejší, ako sa pôvodne očakávalo, no prekvapenie sa napokon nekonalo.

Zdenko Trebuľa (MOST-HÍD,SMK-MKP,SMER – SD) získal 39 970 (53,07 %) hlasov, Rudolf Bauer 35 339 (46.92%) hlasov. Graf4_Kraj_486727_skStaronový predseda po vyhlásení výsledkov priznal, že to bol napínavý súboj. Podržali ho najmä okresy s vyšším počtom voličov strán SMK a Most-Híd. „Podpora maďarských strán zohrala dôležitú, ak nie kľúčovú úlohu,“ priznal pre denník Korzár Zdenko Trebuľa. Na margo víťazstva v druhom kole pre TASR povedal: „Nebolo to jednoduché, osem kandidátov sa dalo dokopy a tí kandidovali proti mojej osobe. Za 15 rokov v politike som sa nestretol s takým osobnými atakmi a nenávisťou aké tu panovala zo strany určitých skupín ľudí v tomto období.“ O aké skupiny sa jedná, predseda KSK neupresnil.

Trebišov: nízka účasť a výrazná prevaha Trebuľu

V Trebišovskom obvode jasne zvíťazil staronový predseda KSK,  Zdenko Trebuľa. Získal podporu 72.53 percenta voličov. Oproti prvému kolu výrazne klesla volebná účasť, zatiaľ čo 9. novembra prišlo k urnám 16 489 občanov, v druhom kole klesol ich počet na 9 021 ľudí. Nižšia účasť pravdepodobne súvisí aj s faktom, že v prvom kole sa okrem predsedov volili aj jednotliví poslanci zastupiteľstva samosprávy. Druhé kolo volieb oslovilo len niečo vyše 11 percent voličov.

foto do článku 5

Na snímke Zdenko Trebuľa (v strede) na tohtoročnom tokajskom vinobraní v Čerhove.

Bauera podporili Košice či Spišská Nová Ves

Rudolf Bauer vidí svoju tesnú prehru ako predzvesť pozitívnych zmien, ktoré sa môžu prejaviť v komunálnych voľbách na budúci rok. 3-4d0b00542cd68dc08dfdfcb8e0b2f5f818e4f47eTrebuľu porazil vo všetkých štyroch obvodoch mesta Košice, podporili ho aj voliči Spišskej Novej Vsi, kde takisto získal väčšinu. Po prehre v prvom kole volieb podporili Bauera: SDKÚ-DS, KDH, SaS, Nova, OKS a Demokratická strana. Zatiaľ čo v prvom kole získal o 24-tisíc hlasov menej ako jeho protivník Zdenko Trebuľa, v druhom kole sa náskok jeho protivníka výrazne znížil a rozdiel medzi oboma tvorilo len 4600 hlasov.

Konečné zloženie zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja

Na stoličke predsedu Košického samosprávneho kraja teda zostáva Zdenko Trebuľa. Sekundovať mu bude 57 krajských poslancov, z hľadiska podpory strán je ich zloženie nasledovné: 26 poslancov Smeru, 11 nezávislých, 7 poslancov KDH, 5 poslancov SDKÚ, 4 poslanci SMK, 3 poslanci MOST a 1 poslanec KDS.

Medzi najväčšie problémy kraja, ktoré chce jeho predseda riešiť, patrí vysoká nezamestnanosť. K 31. októbru 2013 bola nezamestnanosť v Košickom kraji 17,46%, prácu oficiálne nemá 71 858 ľudí. Do pôsobnosti samospráv patria stredné školy, múzeá, domovy sociálnych služieb (kraj určuje výšku poplatkov za sociálne služby), knižnice, divadlá a iné kultúrne zariadenia a tiež nemocnice (župa môže odvolať riaditeľa nemocnice, či nariadiť jej predaj). Z hľadiska dopravy kraje spravujú cesty II. a III. triedy a aktívne sa podieľajú na čerpaní peňazí z eurofondov v oblasti regionálneho rozvoja.

Zdenko Trebuľa verí, že sa mu spoločne s členmi zastupiteľstva podarí pokračovať v naštartovaných projektoch a takisto získať finančné prostriedky a podporu pre vytváranie nových.

 

FOTO: volbysr.sk, TASR, archív trebisoviny.sk

 

 

Tento článok si prečítalo 2 081 ľudí