Tohtoročná zabíjačka ozvláštnená krstom prvého spojazdneného „stabiláku“ z muzeálnej expozície

Pár stovák ľudí si prišlo pozrieť priebeh tradičnej zemplínskej zabíjačky, ktorú Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína pripravilo pre všetkých milovníkov kultúry a tradícií, 30. decembra. Každoročne sa podujatie nesie v duchu myšlienky „Ľudze poce jesc i pic, bo starý rok končí a nový začína“.

zabijacka 6Toto tradičné podujatie organizujeme aj preto, aby sme domácim Trebišovčanom i hosťom, ktorí k nám v tento deň prídu, predĺžili Silvester. Keď sa tu ľudia zídu, pospomínajú na dávne časy, porozprávajú sa navzájom pri poháre vareného vínka“, povedala pre trebišoviny. sk riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.

Naša koncoročná akcia je výnimočná tým, že sa uskutočnila pred kaštieľom. A chceli sme ňou ukázať, ako sa kedysi spracovávala ošípaná a pripravovali z nej výrobky, v našom prípade replikami zbierkových predmetov múzea. “, uviedla Beáta Kereštanová

zabijacka 5Prasa opracovával hlavný mäsiar, ktorému sa v našom regióne hovorí henteš a jeho pomocníci. Tí, srsť ošípanej najskôr opálili horákom, potom, ako bolo na Zemplíne zvykom, nakládli na prasa slamu a podpálili ju.  Podľa slov henteša, tak to starí gazdovia robili preto, aby si za ten čas, kedy slama horela, mohli dať aspoň za jedno poldeci.

Kožu následne poliali vodou a nožmi oškrabali čiernu, zuhoľnatenú srsť, až kým bola koža čistá. Potom už prasiatko začali rozoberať, aby z neho mohli gazdiné pražiť oškvarky, topiť bravčovú masť, variť mäsko, vyrábať jaterničky, zabíjačkovú kapustu, či piecť klobásky.

opalenies nožmi

zabijačka 1Podujatie neplnilo len zábavný, ale i edukačný charakter. Cieľom bolo, aby hlavne mladší návštevníci spoznali, ako sa kedysi robili zabíjačky najmä na dedinách. Keďže sa v súčasnej dobe konajú zakáľačky na gazdovských dvoroch už menej často, kultúrna inštitúcia v meste dopomáha k tomu, aby bola dávna tradícia uchovaná.

zabijačka 2zabijacka 7

zabijacka 1

Prítomní gurmáni ochutnali zabíjačkové špeciality. Nechýbali čerstvé jaterničky, klobásky, zabíjačková kapusta s mäsom, huspenina, či krajce chleba mastené bravčovou masťou s cibuľkou. Dobrú náladu si návštevníci spríjemnili aj chutným tokajským a vareným vínkom.

krst stabil.1V tomto roku bola akcia spestrená krstom nanovo spojazdneného stacionárneho motora z muzeálnej expozície poľnohospodárskych strojov a traktorov. „Stabilák“, ktorý voľakedy poháňal napríklad mláťačku a sečkáreň, má svojho „krstného otca“, ktorý zafinancoval jeho opravu a dal mu krstné meno SANTE. Múzeu, pán Mário Flaugnatti, pomohol týmto spôsobom zvýšiť hodnotu prvého stabilného motora.

krst stabilaku 2

Pre deti boli  pripravené rôzne hry a súťaže. Konala sa aj súťaž o najkrajšiu predsilvestrovskú zabíjačkovú škrabošku. Najmenší boli odmenení nielen sladkosťami.

Tento článok si prečítalo 3 300 ľudí