Novoročné bilancie a plány mesta Trebišov

trebisov_genius_loci_01

V roku 2013 mesto Trebišov investovalo vyše 730 tisíc eur. Najviac investičných projektov sa realizovalo v rámci rekonštrukcií chodníkov, ciest a tvorby parkovacích miest. Podľa denníka Korzár považuje primátor Trebišova rok 2013 za rok rozvoja mesta a konsolidácie mestských financií.

 

„Začal sa proces oDSC_0793bnovy verejných priestranstiev a do mesta sa vrátil kultúrny a spoločenský život. V tomto roku sa začali napĺňať moje predstavy o meste, ktoré slúži svojim obyvateľom,“ uviedol v Kolesár v odpovedi na otázku agentúry SITA. Ako najväčšie pozitíva vyzdvihol Kolesár v tom istom rozhovore úpravu ciest a chodníkov, nové parkovacie miesta, ale aj vybudovanie mestských jaslí, odstránenie čiernych skládok a skládky stavebného odpadu s následnou rekultiváciou pozemkov. Medzi investície, ktoré tento rok mohli potešiť Trebišovčanov možno zaradiť aj kamerový systém či elektronizáciu úradov.

 

Tradície a folklór majú aj naďalej silné kultúrne zázemie

Z hľadiska kultúrnych podujatí vyniká najmä augustový festival Chlebom a vínom, realizovaný Múzeom a kultúrnym centrom južného Zemplína v rámci projektu Terra incognita. trebis. detiKošický samosprávny kraj okrem Trebišova podporil viacero väčších miest na východe krajiny. Neodmysliteľnou súčasťou života v regióne je aj vinárstvo. Tohtoročnej tokajskej úrode prialo najmä dobré počasie, o to bohatšie boli v čase oberačky vinice, ale aj oslavy s nimi spojené. Oblasť kultúry aj v uplynulom roku výrazne posilnili ľudové tradície a zvyky, silné postavenie zastával folklór.

 

Finančné plány a očakávania v novom roku

Rozpočet na rok 2014 bol schválený až na tretíkrát, hoci diskusia k návrhu predkladanému primátorom Kolesárom nebola. Mestskí poslanci totiž potrebovali až tri termíny zasadnutí, aby sa zišli v uznášania schopnej väčšine. V roku 2014 si 7,2 milióna eur, teda najväčšie výdavky, vyžiada oblasť vzdelávania vrátane prevádzky jaslí, škôlok a základných škôl. Na prostredie pre život je vyčlenených 2,5 milióna eur včítane kanalizácie mestskej časti Milhostov v sume milión eur. 1672371Na komunikácie pôjde vyše 1,4 milióna eur, na správu a údržbu mestského majetku zhruba 1,1 milióna eur. Investovať sa bude opäť aj do elektronizácie verejnej správy, spolu s elektronickými službami si to vyžiada 629. 000 eur. Do športovej oblasti by malo mesto investovať približne 555.000 eur, do kultúry 147.600 eur a vyše 937.000 eur podporí sociálne služby.

Jednou z najočakávanejších udalostí roku 2014 budú aj v Trebišove komunálne voľby. Predpokladá sa, že súčasný primátor bude kandidovať aj tento rok. V roku 2010 porazil svojho predchodcu Vladimíra Anďala s náskokom vyše 700 hlasov, vtedy počas volebnej kampane pracovalo za jeho podporu najmä občianske združenie Trebišov nahlas. O post primátora mesta sa vtedy uchádzalo ďalších 12 kandidátov.

Spornou ostáva aj situácia ohľadne projektu Trebišovské vody pre ľudí, o ktorom zatiaľ nie je jasné, či sa zrealizuje. vody_pre_ludiSpráva o schválení projektu potešila Trebišovčanov začiatkom septembra, následne však vyšli na povrch informácie o jeho zastavení. Napokon primátor mesta znova informoval o pokračovaní projektu. To, ako a či vôbec bude projekt pokračovať, zaujíma občanov aj kvôli potenciálu pracovných miest, ktoré by mohol vytvoriť. Vysoká miera nezamestnanosti totiž dlhodobo patrí medzi najväčšie problémy obyvateľov regiónu.

 

 

 

 

 

Tento článok si prečítalo 3 128 ľudí