Nový rok dnes vítali ohňostrojom v Zemplínskom Hradišti

ZH3

/ZEMPLÍNSKE HRADIŠTE, 1. január 2014/ – Prvý deň roka 2014 oslávili v obci Zemplínske Hradište dnes podvečer ohňostrojom. Netradičný posilvestrovský ohňostroj sa tu stal dobrým zvykom a je čoraz populárnejší.
„Už to takto organizujeme dlhé roky, pretože veľké ohňostroje bývajú v iných mestách či dedinách vždy na Silvestra, u nás je to tak, že to vždy robíme 1. januára o 17. hodine, aby sme takto niečím privítali ten nový rok až v jeho prvý deň,“ vysvetľuje starosta s tým, že na ohňostroj sa prišli pozrieť nielen domáci, ale aj hostia z okolitých dedín.
Má to podľa neho svoje čaro a týmto sa obec líši od tých ostatných. Tradícia je spojená s príhovorom starostu a podávaním vareného vínka. Takýto skorší ohňostroj je výhodou aj pre deti, ktoré na Silvestra o polnoci už spia.
Svetelná šou na prvého januára nie je jedinou zvláštnosťou Zemplínskeho Hradišťa. Dedina je tiež najväčším hniezdiskom bocianov v rámci Európy. Mnohí ju označujú za tzv. bocianopolis. „Poč

et obyvateľov máme niečo cez 1100, avšak každoročne máme menej a menej detí, mladí ľudia sa sťahujú do zahraničia, je to taký paradox, že tie bociany tu u nás v dedine sú, ale deti nenosia,“ uzavrel Oláh.

ZH1

ZH2

Tento článok si prečítalo 1 987 ľudí