Poznáte pána Mrkvičku? Jeho dramatizované čítania sú nezabudnuteľné. Zapojte sa do nich aj vy

kniznicaTrištvrte hodinový „vhľad“ do príbehu a hneď na to nečakané rázne useknutie čítania alebo hrania práve v tej najdramatickejšej chvíli. Takto vyzerá scenár dramatizovaných čítaní pána Mrkvičku. Tým, ktorí sa ich zúčastňujú je dobre známy. Zmyslom a cieľom týchto čítaných predstavení je navnadiť deti na čítanie konkrétnej knihy. Kniha je pred detským divákom interpretovaná jedným hercom a to formou na pomedzí dramatizovaného a scénického čítania.

To je pre deti veľmi zábavné, hravo a motivačne predvádzané, pričom sa deti veľa smejú. Úzkostlivo vnímajú text a hru pána Mrkvičku. Mnohokrát sú do diania aj zapájané a výsledkom je vlastne to, že pán Mrkvička nedopovie, nedočíta rozuzlenie príbehu, nedokončí príbeh, nedopovie hlavnú myšlienku, pretože to necháva rozlúsknuť deťom. citanieNecháva detského diváka v napätí, prípadne to uhrá tak, že deti dotvárajú príbeh priamo na podujatí a potom ich vlastne aj prinúti k tomu, aby si skutočný príbeh dočítali v knihe. Jednoducho svojim prístupom, hravou formou, predvádzaním príbehu navádza deti k čítaniu. Pri čítaní kníh pán Mrkvička hrá vlastne divadlo, mení hlasy a vie napodobniť viac postáv z rôznych príbehov. Deťom sa čítanie skutočne veľmi páči, bezprostredne sa zapájajú do predstavenia. Mnohokrát ani nevedia ako a už  vymýšľajú koniec príbehov, samy hrajú divadielko, improvizujú. Pán Mrkvička prispôsobuje svojmu dramatizovanému čítaniu aj oblečenie, výzor, mimiku tváre a gestikulácie.
Dramatizované čítanie pána Mrkvičku videlo mnoho detí v škôlkach, školách, či knižniciach. Pravidelne vystupuje v Bibiane – medzinárodnom dome umenia pre deti v Bratislave.

V pondelok, 18. augusta 2014 o 9.30 hodine sa pán Mrkvička predstaví aj deťom v Trebišove – účastníkom letného čitateľského tábora “KNIHOVNÍČEK”, ktorý organizuje Zemplínska knižnica v Trebišove v tomto roku už po ôsmykrát.

Letne citanie s Mrkvickom_pozvanka

Podujatie sa uskutočňuje v rámci projektu “Letom literárnym svetom 2” s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Tento článok si prečítalo 1 843 ľudí