Kaštieľske listy nielen pre Trebišovčanov

Opäť niečo z muzeálnej dielne Trebišova. Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja prichádza s prvými múzejnými novinami! Kaštieľske listy dôjdu priamo k vám, návštevníkom kaštieľa, aby informovali o dianí v trebišovskom múzeu a o ľuďoch, ktorí v ňom tvoria zaujímavú ponuku kultúrnych služieb.

Vedeli ste, že naše múzeum má viac než polstoročnicu za sebou? Kaštieľske listy 007Nielen pre túto skutočnosť vám v prvom výtlačku noviny prezradia niečo o jednotlivých budovách múzea, obsažne predstavia stále expozície aj priestory, ktoré sú určené na cyklické výstavy. Novinky oboznamujú o tradičných, ale aj nových interaktívnych a zážitkových podujatiach, ktoré táto kultúrna inštitúcia sídliaca v meste s radosťou postupne realizuje. Stále viac sa na známosť návštevníkom dávajú širokospektrálne aktivity, od organizovania vernisáži, cez koncerty, zaujímavé podujatia, netradičné prehliadky regionálnou kultúrou, jazdu na historickom traktore s vlečkou, až po tradičnú zemplínsku zabíjačku. V Kaštieľskych listoch sa dočítate aj o spleti rodinných väzieb šľachtičného rodu, kedysi žijúceho v kaštieli.

Kaštieľske listy 005Trebišovské múzeum disponuje 5 fondami, v ktorých sa uchovávajú a zveľaďujú umelecké zbierky s veľkou historickou hodnotou. Obsahom týchto fondov je početné množstvo predmetov, či tematicky zatriedených exponátov, ktorými sa pýši historický skvost nášho mesta. Aj o nich sa dočítate v muzeálnej tlačenej prvotine. Zachytené sú v nej taktiež rozličné vzácnosti, či archeologické poklady, nájdené na rôznych častiach Zemplína.

Kaštieľske listy svojim čitateľom pripomenú aj jubilejný 25. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc Trebišovski pisanki a predstavia symboliku, ako aj magickú funkciu tradičných zvykov. Oveľa viac informácií získate v nových novinách, ktoré sa určite oplatí mať. Zakúpiť si ich môžete priamo v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v cene 1 eura.

Kaštieľske listy 004

FOTO: Jozef Danko

Tento článok si prečítalo 2 239 ľudí