Festival Slovákov žijúcich v zahraničí sa koná tradične na 1.mája

Prvý máj patrí aj v tomto roku v Slovenskom Novom Meste podujatiu Tokaj v Európe a Dedovizeň. Organizátori pripravili pre návštevníkov počas festivalu Slovákov žijúcich v zahraničí bohatú programovú ponuku a množstvo  rôznych sprievodných podujatí v obci. Program začal Tokajskou kvapkou, pokračoval slávnostnou svätou omšou s požehnaním sochy Bolestnej Matky Márie a kladením vencov k  pamätníku M. R. Štefánika.

Dedovizeň je festival Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý ponúka možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov. Ide o zaujímavé stretnutie Slovákov Európy na hranici s Maďarskom – bez hraníc. Organizátormi tohto veľkého podujatia sú obec Slovenské Nové Mesto, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Združenie Tokajská vínna cesta, Miestna akčná skupina Tokaj – Rovina o.z. a Matica slovenská. Záštitu nad podujatím už tradične prevzal predseda Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenko Trebuľa.

V  bloku „Tokaj v Európe“ sa predstavia folklórne skupiny Komanička z Nového Ruskova a Tepličan zo Zemplínskej Teplice. V časti prezentácie domácich zo Slovenského Nového Mesta vystúpia folklórne zoskupenia: Novomestský strapček, Novomeščanka, Slniečko a Mladosť.

Pozvanie na každoročne sa konajúci festival prijali tento rok nasledujúce súbory: Kultúrno umelecký spolok ŠTEFÁNIK Laliti  zo Srbska, folklórna skupina SLOVENKA – Rijeka z Chorvátska, Národnostný spevácky súbor Kvety Hút – Pálháza z Maďarska a  FS Rozmaring – Rudabányacska  tiež z Maďarska.

V záverečnom bloku programu vystúpi známy folklórny súbor Chemlon z Humenného a populárny ľudový rozprávač Ander z Košíc. Skupina Credit a večerné pozorovanie nočnej oblohy „Jupiter a Mars v teleskope„ ukončia celodenný program.

V množstve sprievodných podujatí sú pripravené tradičné zemplínske koláče od domácich a zahraničných Slovákov a samozrejme i naše tokajské vína. Jarmok tradičných ľudových remesiel je jedinečnou príležitosťou vidieť remeselníkov pri práci. Vyskúšať si pletenie lana na ručnom spletacom stroji z 19. storočia ako i niekdajšie „bigľovanie“a „rajbanie“ budú môcť účastníci podujatia počas celého dňa. Aktivity festivalu sú zamerané aj na mladé rodiny s deťmi. Čakajú na nich rôzne atrakcie, ukážky športového a služobného výcviku psov a služobného zákroku polície.

Dedovizeň - Plagát JPG

 

          

Tento článok si prečítalo 2 233 ľudí