Dargovské bojisko opäť žilo

Večer pred 69. výročím SNP dargovské bojisko opäť žilo. Po stopách dargovských bojov sa vydali účastníci stredajšej akcie. Krušné chvíle bojov o Dargovský priesmyk počas 2. svetovej vojny pripomenuli dokumentárne filmy, ktoré boli spojené s prednáškovými vstupmi Michala Jakubca z Regionálneho strediska dokumentovania bojov Sovietskej armády na Slovensku.

Akcia odštartovala popoludní o 15.00hod. v Sieni bojovej slávy. Prezentované boli nové informačné texty o munícii, či osobnostiach.

V čase od 17.00 – 18.00 hod. sa na priľahlej lúke uskutočnila rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny, ktorú pripravil Klub vojenskej histórie Čapajev. Hlavná akcia bola sprevádzaná adrenalínovými vyhliadkovými jazdami armádnym vozidlom, či výstavou vojenskej výstroje a výzbroje.

Pri Pamätníku víťazstva sa okrem bojov aj spievalo. V podvečer odzneli slovenské, ukrajinské a ruské piesne, balady a romance. O hudobné spestrenie na Dargove sa postarala dychová hudba z Trsteného pri Hornáde, zbor a orchester PUĽS-u z Prešova, Country boys zo Svinice.

Na príprave podujatia sa organizačne podieľalo Kultúrne centrum Abova s podporou programu KSK Terra Incognita, Klub vojenskej histórie Čapajev, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Regionálne stredisko dokumentovania bojov Sovietskej armády na Slovensku.  

dargov

Tento článok si prečítalo 2 365 ľudí