Cestári sú na zimu pripravení

cesta_zimna

Blížiaca sa zima by našich cestárov tento rok nemala zaskočiť. Od 1. novembra funguje nepretržitá spravodajská služba súvisiaca so zimnou údržbou ciest. Každoročne ju aktivuje centrálny dispečing Slovenskej správy ciest (SSC). TASR o tom informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja, Zuzana Bobriková. Cestári sa na zimu pripravujú po každej stránke
„Správa ciest KSK zabezpečuje zimnú údržbu 1917 km ciest II. a III. triedy a ďalších 264 km ciest I. triedy v okresoch Michalovce, Rožňava a Trebišov. Zimná údržba ciest je zabezpečovaná zo 16 výkonných pracovísk rozmiestnených po celom Košickom kraji, riadených z 5 oblastných dispečingov,“ doplnila Bobriková. Dispečeri vo všetkých piatich strediskách SC KSK budú minimálne štyrikrát denne podávať hlásenie o počasí a zjazdnosti ciest na centrálny dispečing v Bratislave.
Časť techniky, ktorá bude používaná pri zimnej údržbe, v týchto dňoch Správa ciest KSK ešte využíva na dokončovanie prác letnej údržby ciest. Cestári využívajú mechanizmy na opravy výtlkov obaľovaným kamenivom, na údržbu odvodňovacích zariadení pred zimou, pri čistení priekop a zrezávaní krajníc.
„Počas celého zimného obdobia žiadame vodičov o opatrnosť a ohľaduplnosť, o prispôsobenie štýlu jazdy zimným podmienkam. Ani pri plnom nasadení všetkých kapacít nie je možné jedným výjazdom k všeobecnej spokojnosti pokryť celý Košický kraj,“ spresnila Bobríková.
Správa ciest taktiež upozorňuje vodičov na nutnosť prezutia zimných pneumatík. Z hľadiska počasia nie sú najkritickejšími. Najkritickejšie sú podľa technicko-prevádzkovej námestníčky SC KSK Zuzany Fejesovej dni, ktoré sa pohybujú teplotne okolo nuly. Poľadovica sa vtedy vytvára najmä na tienistých miestach a v blízkosti vodných tokov a nádrží. Na tieto miesta je umiestnená dopravná značka A9 – Sneh alebo poľadovica.

ZNACKAA9_UPR1

Pre výkon zimnej údržby ciest je už teraz pripravených 24.000 ton inertného posypového materiálu a na začiatok zimnej sezóny je zabezpečených 6000 ton chemického posypového materiálu. V závislosti od priebehu zimy a s tým súvisiacej spotreby materiálu budú skládky posypových materiálov priebežne dopĺňané.
Pre zásahy zimnej údržby má SC KSK k dispozícii 81 posypových vozidiel, 11 nákladných vozidiel a 33 traktorov s radlicami, 10 snehových fréz, 30 nakladačov a 6 autogrédrov.

Tento článok si prečítalo 2 023 ľudí