Budúci prváci prišli s rodičmi na Deň otvorených dverí ZŠ Komenského

P1100230

 

Sú to ešte škôlkari, no už teraz sa tešia na prvú aktovku, peračník a sú zvedaví na svoju pani učiteľku. Budúcoroční prváci a ich rodičia si v sobotu mohli prezrieť jednu z trebišovských základných škôl, vyskúšať si aké je to sedieť v laviciach aj pracovať v špecializovaných učebniach.

Pozvanie na Deň otvorených dverí Základnej školy Komenského 8 Trebišov, prijalo 25. januára množstvo rodičov s deťmi. Niektorí už mali vybranú školu, ktorú budú od septembra navštevovať, niektorí ešte rozhodnutí neboli. Rodičov, no v prvom rade predškolákov, privítali v škole učitelia, s ktorými sa od septembra budú najviac stretávať. 20140125_150306Rozprávkové bytosti asistovali pani učiteľkám pri programe, ktorý sa začínal na chodbe a pokračoval v triedach. Budúci žiaci tak urobili prvý krok do triedy hravou formou, podobnou tej, ktorú poznajú zo škôlky.

„Deň otvorených dverí usporadúvame už siedmy raz, zakaždým prinesie niečo nové, je výhodou najmä pre deti a rodičov, keď si môžu prezrieť prostredie školy, presvedčiť sa, že tu prvákov čaká mnoho zaujímavého a najmä kvalitné vyučovanie“, hovorí jedna z učiteliek budúcoročných prvákov, Mgr. Adriana Kohanová. V programe a pri prehliadke školy pomáhali učiteľkám aj starší žiaci, štvrtáci. U škôlkarov si okamžite získali sympatie, ochotne sa spolu s nimi nechali previesť jednotlivými zastávkami v učebniach. Páčili sa im najmä aktivity, medzi najzaujímavejšie patrili napríklad chemické pokusy, jednoduchá anglická konverzácia či malé výtvarné dielka, ktoré si mohli zobrať domov.

Kedy s nástupom do školy počkať?

O tom, či dieťa v predškolskom veku postúpi z materskej školy do základnej, rozhodujú v súčasnosti rodičia. Nie vždy je však jednoduché odhadnúť správne schopnosti vlastného dieťaťa. „Rodičom radím, aby si vypočuli vychovávateľov s škôlke, majú vzdelanie a skúsenosti, ak odporúčajú pre dieťa odklad, majú na to určite opodstatnené dôvody,“ vysvetľuje učiteľka s dlhoročnou praxou, Mgr. Kohanová. „Niektoré z týchto detí sa po pár mesiacoch v prvom ročníku vrátia do materskej školy, iné pokračujú, no učenie im ide ťažšie, trápia sa ony, učitelia, ale aj rodičia.“ 20140125_141817

V prípade, že ako rodič váhate a neviete sa rozhodnúť, odporúčajú učitelia poradiť sa s detským psychológom. Vhodnými testami sa dajú určiť schopnosti a pripravenosť dieťaťa na školskú dochádzku. Ak sa rozhodnete s nástupom do školy počkať, aj tak dieťa zapíšte v príslušnom roku, pri zápise vám vysvetlia podrobnosti odkladu.

Deti ani rodičia sa prvého dňa v škole nemusia báť

Zakončením Dňa otvorených dverí bolo na ZŠ Komenského pohostenie v školskej jedálni. Na návštevníkov čakali chutné a zdravé maškrty, ktoré mali u detí veľký úspech. Rodičia využili zároveň možnosť pozhovárať sa. Reakcie detí svedčili o tom, že sa v škole cítili výborne a na tento deň budú spomínať len v najlepšom. Podujatie teda splnilo svoj cieľ, ukázať deťom, že sa do školy nemusia báť, práve naopak, majú sa na čo tešiť. „Pre deti je vždy prechod z materskej do základnej školy náročný, nie sú zvyknutí tak dlho sedieť a udržiavať pozornosť, preto vo vyučovaní robíme aj individuálne prestávky, kedy si trošku pocvičíme, poskáčeme, keď deti nevládzu, netlačíme na nich,“ vysvetľuje Mgr. Kohanová ako spoločne zvládnuť prvý rok dieťaťa v škole. Mnohí rodičia totiž neskrývajú obavy z prvých mesiacov školskej dochádzky. Medzi dôležité súčasti školského života patrí najmä na prvom stupni aj Školský klub detí, ktorý prvákom často pripomína prostredie20140125_143152 materskej školy, na ktoré sú navyknutí. Na ZŠ Komenského je oň veľký záujem. Všetkých šesť oddielov býva pravidelne naplnených,  kapacitne dokonca nemôžu prijať všetky deti.

Zápis detí do prvých ročníkov prebieha tento rok od 14. januára do 15. februára. Ako rodičia potrebujete k zápisu tiež rodný list dieťaťa, dieťa so sebou na zápis brať nemusíte, no určite mu prospeje prejsť sa školou skôr, než v septembri pri oficiálnom uvítaní.

 

 

 

 

 

Tento článok si prečítalo 3 628 ľudí