Zemplínska knižnica v Trebišove sprístupnila vo svojich knižničných priestoroch fotografickú výstavu, ktorá vznikla v spolupráci s Veľvyslanectvom USA na Slovensku. Jej názov je rovnomenný s projektom, z ktorého vzišla: „HOVORIŤ PRAVDU MOCNÝM – bojovníci za ľudské práva, ktorí menia svet“.
Projekt „Hovoriť pravdu mocným“sa začal knihou portrétov bojovníkov za ľudské práva, ktorú napísala aktivistka za ľudské práva Kerry Kennedyová a fotografie vyhotovil držiteľ Pulitzerovej ceny fotograf Eddie Adams. Fotografická výstava bola prvýkrát otvorená v Corcoran Gallery of Art vo Washingtone D. C. a následne bola prezentovaná vo viac ako dvadsiatich mestách Spojených štátov a putovala po 4 kontinentoch.
Renomovaný dramatik Ariel Dorfman adaptoval knihu do dramatickej produkcie, Hovoriť pravdu mocným: Hlasy spoza tmy, ktorá mala premiéru v roku 2000 v Centre Johna F. Kennedyho pre dramatické umenie, hostiteľom bol prezident Bill Clinton. Vzdelávacie osnovy pre ľudské práva „Hovoriť pravdu mocným“ sa distribuovali stovkám tisíc študentov v USA, Európe a Afrike. Zamerané boli na úvod a históriu medzinárodných ľudských práv, profily aktivít a životov odvážnych mužov a žien, obsahujú text hry a návod na zmenu k lepšiemu. Vzdelávacie materiály informujú, zapájajú a posilňujú študentov k aktivite.
Uznanie väčšiny bojovníkov doposiaľ nepresiahlo národné hranice. Bývalá otrokyňa a popredná bojovníčka za zrušenie otroctva Juliana Dogbadziová z Ghany, aktivistka proti domácemu násiliu Marina Pisklakova z Ruska, advokát za práva mentálne postihnutých Gabor Gombos z Maďarska, poprední právnici pre ochranu ľudských práv Hina Jilaniová a jej sestra Asma Johangirová z Pakistanu, enviromentalista Ka Hsaw Wa z Burmy, bojovník za ľudské práva Kailash Satyarthi z Indie, bývalý väzeň svedomia a v súčasnosti minister Samuel Kofi Woods z Libérie, anonymní zo Sudánu a ostatní, idú dopredu pri vytváraní spravodlivejšieho a mierového sveta.
Portréty, ktoré sú na fotografiách, predstavujú najodvážnejších ľudí na svete – bojovníkov za ľudské práva, ktorí čelia väzeniu, mučeniu a smrti vo svojom zápase za základné práva.
Výstavu si príďte pozrieť do 10. augusta 2014.