9. ročník populárneho podujatia Andrássyovci a víno je na spadnutie. O vystúpenie požiadalo sláčikové trio z Bratislavy

Andrássyovské dejiny v našom meste opäť po roku ožijú. Štvrtok, 18. septembra 2014 o 17.00 hod., bude najreprezentatívnejší priestor trebišovského kaštieľa, sídla kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, venovaný 9. ročníku podujatia Andrássyovci a víno. Spoznávať regionálne dejiny cez rôzne žánrové prieniky je zámerom projektu podporeného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Programový blok s názvom Hudba starých majstrov na šľachtických dvoroch… približuje hudbu kedysi žijúcich majstrov, ktorá v minulosti znela v barokovo-klasicistickom kaštieli v Trebišove.

starjakV hudobnom programe vystúpi umelecké sláčikové trio Symphonic New Trio z Bratislavy. Účastníci podujatia budú môcť vnímať energiu uloženú v skladbách klasikov. Silnú a zhmotnenú na strunách huslí a žiní slákov, násobenú umom a dlhoročným úsilím. Teleso pracuje pod vedením Mgr. Art.Miroslava Starjaka, koncertného husľového virtuóza, sólistu a koncertného majstra Symphonic quartet, ako aj husľového pedagóga v jednej osobe. Jeho kvality počuť aj v Jungen Philharmonie vo Wiedni.

Andrássyovci z Krásnej Hôrky a Betliara a ich prínos pre rozvoj hospodársky a kultúrny rozvoj Uhorska v 18. a 19. storočí je téma prezentácie, ktorá odznie z úst historičky Mgr. Silvie Lorinčikovej, PhD. Prezentujúca pôsobí v Múzeu Betliar. Priaznivci histórie získajú informácie o šľachtickom rode, jeho dobročinných aktivitách, Andrássyovskej výstavbe ciest a ďalších zaujímavostiach, ktoré sú prepojené s históriou mesta Trebišov.

andrasiovci

Pre všetkých návštevníkom kultúrneho podujatia budú s pohárom tokajského vína sprístupnené muzeálne expozície, a to expozícia Tokajského vinohradníctva a vinárstva, rovnako i stála expozícia Andrássyovci na Trebišovsku. Podujatie sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva a Tokajského vinobrania Čerhov 2014.

Tento článok si prečítalo 2 178 ľudí