Trebišov zažije umeleckú Intervenciu kreatívnych umelcov

Intervencie n

Mladí umelci sa snažia zmeniť fádny tvar niektorých trebišovských objektov. Práve dnes totiž odštartoval v meste Trebišov 2. ročník sympózia a mikrofestivalu umenia vo verejnom priestore s názvom Intervencie 2013.

Svojimi nápadmi prinesie mikrofestival do mesta v dňoch 26. až 31. augusta, rôznorodú tvorbu tvorivých umelcov. Inštalácie, maľby či videoart sa výtvarníci rozhodli postupne umiestniť na nezvyčajných miestach, ako sú napríklad fasády kotolne, trafostanice, steny panelákov, či garáže.

Jeden zo zásahov prebehne aj na fasáde nedávno zatvorenej plavárne. Site-specific dielo pripravil Peter Valiska Timečko.

Na Masarykovej ulici v otvorenom priestore zase pribudnú tri sochárske diela-  objektová tvorba Mariána Straku, Jozefa Suchožu a Petra Králika.

Jadrom celého festivalu, kde sa zároveň budú uskutočňovať aj viaceré sprievodné akcie, je galéria Koniareň. Tá sa nachádza v priľahlej budove Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína. Tam sa chystá workshop streetartovej tvorby, ktorého výsledky sa takisto dostanú do ulíc mesta. Okrem nich sa uvedie vernisáž spoločnej prezentačnej výstavy autorov -skupiny ľudí z občianskeho združenia Kontext a priestoru pre súčasné umenie Koniareň v Trebišove, ktorí sa zúčastnia tejto akcie.

Projekt Intervencie vznikol vlani s ambíciou meniť vzťah ľudí k verejnému priestoru a k jeho oživovaniu.

Tento článok si prečítalo 2 317 ľudí