Milovníci kvalitného vína a tradičnej ľudovej kultúry vyrazili 28. septembra 2013 do Oddychového centra obce Čerhov, kde odštartoval hlavný program Tokajského vinobrania. Dopoludnia vystúpili Hudobné skupiny The Wind a Stetson. V uvítacom programe zvanom Zemplinska maňira sa o tradičné ľudové bohatstvo podelili folklórne skupiny Strapec z Čerhova, Vidumaňec z Kuzmíc a dychová hudba Michaľanka. Po slávnostnom príhovore starostu obce Pavla Balogha pokračovali v bohatej folklórnej nádielke i formácie Zemplínčane Svojina z Michaloviec a Parchovianka. Krása a temperament zemplínskych tancov v podaní členov FS Vranovčan rozprúdil zaplnené hľadisko.
Slávnosti boli zároveň dňom otvorených tokajských pivníc. Tisícky návštevníkov sa pustilo do prehliadky 6 vínnych pivníc a to v Malej Tŕňi, Veľkej Tŕňi, Čerhove a vo Viničkách, kde ochutnali spolu 24 vzoriek tokajského zlata od viacerých výrobcov.
Tradičné kulinárske špeciality, či jarmok ľudových remesiel si priaznivci vinobrania nenechali ujsť. Na festivale prebiehal plenér drevorezbárov, ktorí vyrezávali sochy s vinárskym motívom. Umeleckí remeselníci vytvorili sochu chlapa s putňou; ženu, ktorá dusí hrozno, či dreveného bežca, do ktorého je každoročne vryté meno absolútneho víťaza Behu tokajskými vinicami. Návštevníci Oddychového centra si vyskúšali pletenie lana na historickom spletacom stroji z 19. storočia. Nechýbali súťaže pre detí, vinárske súťaže. Účastníci 12. ročníka sa mohli odhodlať aj na adrenalínový zoskok padákom.
Obľúbenú oblasť Tokaja poctila výrazná účasť jej priaznivcov. Osobne sa na podujatí zúčastnil aj predseda Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenko Trebuľa, ktorého záštitu nieslo celé Tokajské vinobranie 2013. Tekuté zlato zo slovenskej tokajskej oblasti prilákalo aj poslanca NR SR Róberta Puciho, ako i poslankyňu NR SR Ľubicu Roškovú.
Vyše 7000 návštevníkov nezlomne očakávalo vystúpenie Otta Weitera a Andrey Fischer. Zavŕšením úspešného podujatia bol koncert známej slovenskej speváčky Zuzany Smatanovej.
Organizátorsky sa na festivale spolu s obcou Čerhov podieľalo aj Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.