Šikovní umelci prinášajú zaujímavé svetelné umenie

koniaren IV.Priestor pre súčasne umenie KONIAREŇ bude aj vo sviatočnom období kreatívne presvetlený zaujímavými formami esteticko-umeleckej tvorby.

Budova Jazdiarne v areáli trebišovského kaštieľa, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, sa v sobotu  21.12. 2013 o 18. 00 hodine rozžiari tvorivou činnosťou šiestich autorov, ktorých spája svetlo ako predpoklad translácie umeleckej výpovede do objektov a prostredia.

Posledná výstava z cyklu Mladé kone a posledná vernisáž v galérii v tomto roku vyobrazí návštevníkom svetelné objekty, interaktívne svetelné inštalácie a videoprojekcie. Svetlo je nositeľom signálu, informácie, ktorej umelci dávajú tvar a uchopiteľný zmysel. Je nositeľom obsahu, ktorý možno vďaka nemu ďalej dekódovať. Od neónového textu ako objektovej inštalácie, cez svetlo ako nástroj konceptuálnej tieňohry s textom, k svetlu ako pomyselnému zhmotňujúcemu sa elementu, ktorý dokáže odhaľovať skryté pravdy. Tentokrát sa aktívne, svojim pohľadom a osobitým vlastným umením, zapojili do koncoročnej výstavy talentovaní a umelecky vnímaví, mladí ľudia. Od Patrika Ševčíka, Jozefa Suchožu, Beaty Kolbašovskej, Kataríny Hudačinovej, Jakuba Pišeka po Jána Frančáka. Každý autor má svoj imanentný spôsob kódovania informácie.

Každý autor má svoju vlastnú techniku uchopenia svetla, no u každého hrá svetlo dôležitú rolu pri dekódovaní autorskej výpovede. Výstava svetelného umenia prezentuje prierez toho, čo ponúka mladé slovenské umenie v spojitosti so svetlom.
Deinštalovaná bude 1. marca 2014.

Tento článok si prečítalo 2 245 ľudí