Drevorezba Janka Kešeľa a Romana Tótha vládne v Dvorane

kesel MartinkaV Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove to bude voňať drevom. Už 10. októbra 2013 sa v ňom sprístupni výstava rezbárskeho umenia dvoch ľudových rezbárov; Janka Kešeľa a Romana Tótha.

Obaja autori sa s radosťou a entuziazmom venujú umeleckému opracovávaniu dreveného povrchu. Svoje výrobky, väčšie i menšie vypracované diela, prepožičali trebišovkému múzeu.

Tvorba umeleckého rezbára Janka Kešeľa je poznačená inšpiráciou hlavne v prírode, v poslednej dobe sa nevyhýba ani tvorbe so sakrálnou tematikou. Svojmu koníčku sa venuje už dlhé roky. Drevorezbárstvo je podľa neho práca, ktorá pretvára drevo na celoživotného spoločníka, ku ktorému sa môže človek vracať.

Toth MartinkaTrebišovčana Romana Tótha očarilo drevo a práca s ním už v mladých časoch. Pocit, jemnocit a túžba pre takúto prácu bola najväčším hnacím motorom štúdia na Vysokej škole lesníckej vo Zvolene. Svoj vzťah k drevu pretavil do malých skulptúr- sochárske dielo vznikajúce odstraňovaním hmoty. K témam, ktoré výrazne rezonujú v jeho umeleckej tvorbe patria náboženstvo, príroda a inšpirujúca krása ženy. Vo svojej práci inklinuje k intarzii, čo je vykladanie nábytku iným drevom v podobe rôznych vzorov. Očarúva ho štruktúra dreva, čaro letokruhov, odtiene drevenej štruktúry.

Výstava bude nainštalovaná na prízemí trebišovského kaštieľa vo výstavných priestoroch DVORANY do konca roka 2013.

Tento článok si prečítalo 2 216 ľudí