Počas víkendu sa našlo viacero kusov starej vojenskej munície

granat

/TREBIŠOV, 8. október 2013/ – Uplynulý víkend bol na Zemplíne bohatý na nálezy nevybuchnutej vojenskej munície. V sobotu, 5. októbra museli policajní pyrotechnici zasahovať v michalovskom a trebišovskom okrese až štyrikrát. Na poli pri obci Kapušianske Kľačany sa našla nevybuchnutá delostrelecká munícia kalibru 155 milimetrov. Podobnú muníciu v ten istý deň našli aj obyvatelia pri osade v obci Čičarovce. nebezpečný nález sa vyskytol takisto na Hlavnej ulici v obci Novosad. V tesnej blízkosti rodinného domu tu našli muníciu počas výkopových prác. Takisto v centre obce Lastovce našiel blízko vlastného domu nevybuchnutú delostreleckú mínu jeho majiteľ. Takéto nálezy sú na našom území pomerne časté a o ich závažnosti svedčí aj nedávna smrť 43- ročného Cabovčana, ktorý našiel muníciu pri prechádzke v lese. Od tragédie neuplynul ani mesiac a je pravdepodobné, že životom zaplatil za neodbornú manipuláciu s výbušninou.

municia_275956

Polícia si pochvaľuje postup nálezcov spomínanej munície. „Vo všetkých prípadoch občania postupovali správne tým, že vec ihneď oznámili polícii, ktorá miesto nálezov obratom zabezpečila pred ďalšou manipuláciou. Takáto spolupráca je dôležitá, aby sme mohli zabrániť možnému výbuchu a predišli takto zraneniam či stratám na ľudských životoch,“ konštatoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Alexander Szabó.

V prípade, že sa s takýmto nálezom stretnete, nikdy predmetom nemanipulujte, nedvíhajte ho, ani neskúšajte funkčnosť. Nález ste povinný hlásiť na polícii, určiť jeho presné miesto a ďalej sa riadiť pokynmi polície. Ak tak neurobíte, ohrozujete svoj život aj život ľudí vo svojej blízkosti. Pri nedodržaní uvedeného postupu sa môžete dočkať finančnej pokuty či dokonca odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Tento článok si prečítalo 1 984 ľudí