Tak čo Trebišovčania… “bulo vám v nedzeľu vešelo”?

 

bajus 4Pri príležitosti 1. výročia založenia, na južnom Zemplíne čoraz viac známej folklórnej skupiny Trebišovská Orgoňina, sa v nedeľu, 2. marca 2014 uskutočnilo, v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Trebišove, kultúrno-spoločenské podujatie s názvom “Budze nám vešelo“. Príjemné, na  ľudovú nôtu „šité“ stretnutie s obyvateľmi pripravilo mesto Trebišov v spolupráci s folklórnou skupinou Trebišovská Orgoňina.

Začiatkom minulého roka sa folklórom zanietení zdatní chlapi a ženy v zrelom veku začali vo voľných chvíľach stretávať a krátiť si svoj čas spevom, za zvuku rezkých tónov harmoniky. Takto to pokračovalo týždne, mesiace a bude i naďalej. Bajus 3Radosť, ktorú to všetkým členom prináša, nielen cítiť, ale aj vidieť kdekoľvek sa objavia. V aktuálnej zostave 7 mužov a 4 žien, na čele s Jurajom Bajusom – vedúcim FSk, sa ľudové zoskupenie prezentuje v krásnych krojoch na rôznych spoločenských podujatiach nielen v okrese, ale svojou návštevou a speváckym výkonom už poctili i Košičanov. Počuť ich mohli Trebišovčania na viacerých kultúrno-zábavných akciách, miestnych festivaloch, minuloročných Dňoch mesta Trebišov, predstavili sa aj počas Kultúrneho leta 2013, na folklórnych slávnostiach v blízkych obciach, na vernisážach výstav, či ďalších vychýrených podujatiach Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Svojou prítomnosťou, členovia Trebišovskej Orgoňiny, radi potešia jubilantov na súkromných oslavách, ba dokonca i hostí na svadbách.

bajus 2Na výročnom vystúpení sa skupina predstavila so širokou škálou známych a možno pre niekoho i menej známych zemplínskych ľudových piesní. Divákom v sále sa predviedli v pásme „čepenie“, ktoré znázorňovalo spôsob začepenia mladej nevesty na svadbe, spojenom so spevmi a úkonmi, ktoré sú v našom kraji na takej slávnosti zaužívané a tradičné. Pozvanie vystúpiť v kultúrnom programe prijal aj folklórny súbor Hrádek z Košického Kľečenova a ľudový rozprávač Ďuri Šiňačok, vlastným menom Štefan Tatranský, ktorý sa svojím humorným „hutorením“ postaral o úsmev všetkých prítomných priaznivcov folklóru. O zábavu teda bolo postarané dokonale. Úmysel samotného názvu podujatia sa do bodky naplnil. Veruže “bulo vešelo”. Moderátorským slovom celé podujatie sprevádzala Lenka Čopanová.

bajus 1

 

Foto: Ilustračné zábery

Tento článok si prečítalo 1 399 ľudí