Známi umelci PIAČKOVCI budú vystavovať v Trebišove

piackovci Martinka

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravuje pre priaznivcom a všetkých obdivovateľov výtvarného umenia vernisáž výstavy, ktorej názov symbolizuje dva živly OHEŇ A VODU.

12. septembra 2013 bude slávnostne otvorená v trebišovskom kaštieli so začiatkom o 17.00 hodine. Autormi inštalovanej výstavy sú známi umelci Igor a Júlia PIAČKOVÍ, žijúci v Pezinku.

Na výstave sa obidvaja autori predstavia najmä veľkoformátovými maľbami z ostatného obdobia, pričom Igora Piačka sa odprezentuje aj grafickými listami a maľbami inšpirovanými pobytom v New Yorku.

Čo o tvorcoch a ich dielach prezradia vystavované živly v priestoroch Galérie múzea?

VODA: Východiskom  a inšpiračným zdrojom obrazov Júlie Piačkovej sú v prevažnej miere dekoratívne disciplíny – textil, keramika, pričom ju zaujímajú secesné a prírodné objekty. Častou témou jej vrstvených obrazov sú výjavy spojenia človeka s morom, jeho zobrazenie zastupuje celok nepoznaného, spoznávaného, vzdialeného aj blízkeho, nevyspytateľného prostredia odkiaľ prichádzame, ale kam nateraz nepatríme. V súčasnej tvorbe je pre ňu zaujímavé spojenie figúry s abstraktnými kvalitami línie, ornamentu, škvrny, znaku, tvaru, ale najmä farebné skladby. Figúra je zase dôvodom na hru s týmito prostriedkami, preto sa objavuje najmä v siluete.

OHEŇ: Maliarske a grafické umenie Igora Piačku patrí k tým, ktoré nepotrebuje nič vysvetľovať a hovorí samo za seba. Jednoducho pôsobí svojim energickým, ba až ohnivým výrazom a témou. Človek, či konkrétnejšie vzťahy– to je svet, ktorý Igor neustále podrobuje svojej naliehavej výtvarnej sonde. Shakespeare raz povedal, že v  knihe života sme všetci zapísaní v jednom verši. Nuž, to asi nepoznal Igora Piačku – ako dokazujú jeho grafické listy, či maľby. Ten verš môže mať totiž veľa farieb, čiar a ľudských emócií.

Súčasťou výstavy budú nové reprezentatívne monografie obidvoch autorov, ktoré sprevádzajú rozmanitou výtvarnou a v prípade Júlie Piačkovej aj literárnou tvorbou.

Igor_Piacka_Sen- obr

Tento článok si prečítalo 2 114 ľudí