Zažili ste to vyčínanie duchov v kaštieli? Skutočné strašidlá bolo vidieť i počuť.

Tými najzáhadnejšími útrobami Andrássyho kaštieľa v Trebišove prešlo minulý piatok 1200 návštevníkov.  V tom čase prenikali duše do sveta živých. To všetko sa dialo počas Slávnosti svetiel.

slavnosti 8Do  tajov trebišovského múzea vchádzali návštevníci s pocitom strachu. V areáli kaštieľa ich už čakali zážitky z dávnej histórie. Najskôr si ich na paškál zobrali mŕtve zobmi víly, s ktorými spoznávali tie najstrašidelnejšie zákutia múzea. Od pivnice cez muzeálnu povalu, pozdĺž chodbami, kde číhali všakovaké nadpozemské bytosti, prechádzali účastníci podujatia so zatajeným dychom.

Stretnúť tu bolo možné duše zosnulých zo šľachtičnej rodiny. Návštevníci nazreli aj do vodného sveta k vodníkom, kde sa stali súčasťou strašidelno – rozprávkových príbehov.

slavnsoti 9

Aj detské duše sa v túto mystickú noc dostali do sveta nás, pozemšťanov. Ich túžbou bolo dostať sa do tiel ľudí, ktoré videli.

slavnosti 3 slavnosti 6

lampasikyPočas tohto slovanského sviatku sa návštevníci prevtelili do duší našich Slovanských predkov a s lampášmi v ruke putovali po veľkomoravskej ríši, kde spoznávali zaujímavé legendy. Stretli sa s najhrozivejším Bohom Perúnom, ale aj jeho každoročnou zvodkyňou, krásnou a večne mladou Bohyňou Vesnou.

Ani tento rok deti, ktoré prišli v strašidelných maskách, neodišli bez sladkej odmeny.

Okrem tajomnej atmosféry mohli Trebišovčania pozorovať hviezdnu oblohu s hvezdármi z Kultúrneho centra južného Zemplína a nachádzať na nej vesmírne úkazy.

slavnosti 5 slavnosti 4  slavnosti 1 slavnosti 2

Foto: Roman Hanc, Jozef Danko

Tento článok si prečítalo 2 566 ľudí