Zabudnete na prevenciu u zubára? Siahnete hlbšie do peňaženky!

Posledné mesiace roka sú podľa prieskumov najfrekventovanejším obdobím stomatologických preventívnych prehliadok. Dôvodom nie je len fakt, že o svoje zuby by sme sa mali starať najmä prevenciou, ale aj zákonná úprava. Podľa platnej legislatívy totiž platí, že len preventívna prehliadka v minulom roku vám zabezpečí preplácanie stomatologických výkonov poisťovňou v tom aktuálnom. Na bezplatnú preventívnu prehliadku majú dospelí nárok raz ročne.

ZUBNA

 

V praxi to znamená, že ak tento rok nepôjdete na preventívnu prehliadku a v roku 2014 budete potrebovať ošetrenie zubov, budete zaň musieť zaplatiť aj trikrát vyššiu sumu. Najlepšie je spraviť si z tohto výkonu pravidelný rituál a navštevovať svojho zubára za týmto účelom vždy v rovnakom mesiaci v roku.

 

Nezanedbajte ani starostlivosť o detský chrup

Deti a mladiství do 18 rokov majú nárok na prehliadku zadarmo až dvakrát ročne a to už od prvého roka života dieťaťa. U detí s mliečnym chrupom sa dá podchytením kazov a ich liečením predchádzať zvýšenej kazivosti trvalého chrupu. Lekár taktiež môže odhaliť anomálie chrupu, potrebu nosiť strojček na vyrovnanie zubov, či odhaliť príčiny bolestí hlavy alebo zvýšenej telesnej teploty. Mládež často trpí príznakmi, ktoré sa podobajú zápalu hrdla a pritom sú spojené s prerezávaním tzv. zubov múdrosti.

Zmenu lekára si premyslite, ale neodkladajte ju

Ak chcete zmeniť svojho zubného lekára, neváhajte a urobte tak do konca roka. Od svojho terajšieho zubára potrebujete doklad o vyradení z evidencie a o dátume poslednej preventívnej prehliadky. Ak nemáte za tento rok preventívnu prehliadku, urobí vám ju už nový lekár, ktorého ste si vybrali. Nevyberajte len na základe ceny výkonov

Napriek zhoršenej finančnej situácii je dôležité pri výbere zubného lekára dbať aj na iné faktory. Všimnite si, koľko má daný lekár pacientov, opýtajte sa, na aký časový úsek dopredu by vás vedel objednať. Nie je príjemné čakať na výkon napríklad mesiac. Taktiež si všimnite vybavenie ordinácie a aké výkony vám lekár vie ponúknuť. Dôležité je tiež, aby mal zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.

 

 

 

Tento článok si prečítalo 2 228 ľudí