Výstavu veľkonočných kraslíc v Trebišove slávnostne otvoria počas pôstu

V pôstnych dňoch už tradične Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove v spolupráci s mestom Trebišov usporiada 26. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc pod názvom TREBIŠOVSKI PISANKI. Jej slávnostne otvorenie múzejníci pripravujú na 27. februára 2015 o 16.30 hod. 

vajíčka 1Na výstave kraslíc budú čakať návštevníkov zdobené veľkonočné vajíčka od vystavovateľov z okresov celého východného Slovenska.Prezentované techniky zdobenia kraslíc, ktoré sa budú vynímať v sklenených vitrínach sú rôzne, od tých tradičných cez netradičné až po kombinované. Tradičné a najviac rozšírené zahŕňajú voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.

Z netradičných techník zhliadnu návštevníci vo výstavnom priestore múzea opaličkovanie, zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, zdobenie perom, oblepovanie semienkami, zdobenie tušom, oblepovanie papierom, oblepovanie stužkami, zdobenie zlatými detailmi a prelamovanie, oblepovanie šnúrkami, či oblepovanie prámikmi.vajíčka 2

Značnú pozornosť pútajú aj techniky, akými sú krakelovanie, dekupáž, či prelamovanie (madeira). Vitríny so súťažnými kraslicami budú dopĺňať rôzne dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.

Výstava bude aj tohto roku predajná. Účastníci slávnostného otvorenia výstavy, ako i ostatní hostia múzea sa môžu inšpirovať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc a rozličných dekorácií. Výstava potrvá v budove Expozície Ľudovej plastiky a drevorezby južného Zemplína do 26. apríla 2015. V ten deň bude vyhodnotená a ukončená.

pisanki

 

Foto: Jozef Danko

Tento článok si prečítalo 4 128 ľudí