Veľkomoravské dobrodružstvo sa dá zažiť aj v trebišovskom múzeu

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína sprístupnilo v uplynulých dňoch vo svojom výstavnom priestore „Galéria“, interaktívnu výstavu s názvom Veľkomoravské dobrodružstvo. Výstava do Trebišova prišla z Detského múzea SNM v Bratislave a ponúka najmenším návštevníkom múzea spoznanie zaujímavým a kreatívnym spôsobom obdobie veľkomoravskej ríše na našom území.

V Andrássyho kaštieli čakajú na zvedavých návštevníkov rôzne interaktívne činnosti, ktoré im ponúka táto výstava. Pripravené sú drevené palice, z ktorých si môžu postaviť palisádu. K dispozícií sú makety bojovníkov. Fotenie sa pri nich vyčari nejednému žiačikovi úsmev na perách. Svoju pozornosť a geografické poznatky vložia  do vyskladania farebnej drevenej mapy Veľkej Moravy. Bádať a vyskúšať svoju šikovnosť budú môcť pri objavovaní nálezísk z obdobia Veľkej Moravy na našom území. Hra na archeológov poskytuje možnosti na zveľaďovanie detskej motoriky a poznávacích vnemov. Deti zažijú život na veľkomoravskom hradisku, zapojiť sa môžu do vyskladania názvov veľkomoravských miest a dedín. Nezvyčajný zážitok ich čaká zo simulovaných „bojov“, ktorých budú sami aktérmi s mečom v ruke a v dobových stredovekých odevoch. Pripravené sú pre návštevníkov puzzle úlomky ohybných plastových stredovekých fresiek, ktoré je potrebné poskladať. Okrem zhliadnutia zaujímavých legiend z čias Veľkej Moravy si deťúrence domov odnesú vlastnoručne napísané meno v znakoch hlaholiky.

Výstava má kognitívno-edukatívny charakter. Počas nej si budú deti cibriť schopnosti potrebné na nadobúdanie, hodnotenie a adekvátnu aplikáciu vedomostí v činnosti, a to na mentálnej i fyzickej úrovni.

Na prehliadku výstavy je potrebné jednotlivé školské skupiny žiakov, respektíve triedy MŠ a ZŠ vopred prihlásiť. Temín môžete hlásiť na tel. čísle: 056/ 672 22 34.

Výstava potrvá v trebišovskom Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína do 10. decembra 2014.

vmorava

 

Tento článok si prečítalo 2 315 ľudí