V Zemplíne horelo bocianie hniezdo, vzácne vtáky musíme ochraňovať všetci

 

poziar_zemplin2

 

/ZEMPLÍN, 8. december 2013/ – Kuriózny požiar vznikol včera v podvečer v obci Zemplín. Na komíne rodinného domu horelo bocianie hniezdo, oheň si vyžiadal aj zásah hasičov.

Podľa starostu obce, Mikuláša Takácsa sa hniezdo vznietilo od iskry keď si obyvatelia domu chceli zakúriť. Príbytok bocianov stál na komíne rodinného domu 25 rokov a až do včera žili domáci s bocianmi vo vzájomnej symbióze.

poziar_zemplin

Po príchode na miesto zásahu sme zistili, že na komíne rodinného domu horí opustené hniezdo. Na mieste zásahu zasahovali dve hasičské autá,“ povedal pre TASR veliteľ zásahu Róbert Roman. Hasiči zabránili prieniku plameňov na povalu domu.

Hniezda na komínoch sú časté

Bocian je u nás zákonom chránený, počas chôdze alebo postávania loví drobné živočíchy – žaby, mloky, ryby, jašterice, myši, hraboše, ale i mláďatá vtákov alebo väčšie druhy hmyzu. Najmä na dedinách sa nachádzajú hniezda bocianov, ktoré prežívajú aj mnoho rokov po sebe. Obľúbeným miestom, kde sa bociany usádzajú, sú práve komíny starších domov a elektrické stĺpy. Samotné bociany niekedy doplatia na hniezdenie na nesprávnych miestach, na elektrických stĺpoch môžu zasiahnutím prúdu uhynúť aj celé rodiny týchto vzácnych vtákov.

Bocianie hniezdo nesmiete zlikvidovať

Pokiaľ by ste sa rozhodli zničiť hniezdo bociana, vystavujete sa riziku pokuty, pretože zákon je v tomto neoblomný. Vhodným riešením je požiadanie o premiestnenie hniezda v spolupráci so starostom obce alebo organizáciami na podporu bocianov.

Svetovým trendom je najmä kvôli znečisteniu životného prostredia úbytok bocianov. Na Slovensku v súčasnosti tieto vtáky hniezdia v 1036 obciach, prvenstvo v počte bocianích hniezd si udržiava obec Zemplínske Hradište. Ochranári a dobrovoľné organizácie podporujú rozmnožovanie bocianích rodín v našej krajine nepretržitou, systematickou činnosťou.

bocian1 bocian2
 

 

Zdroj: TASR, trebisoviny

Tento článok si prečítalo 2 325 ľudí