Úspešný 9. ročník Žipovskej Novty podporený programom SPP

Podujatie Žipovská Novta je už 9. rok dielom zanietených folklóristov domácej FSk Žipovčan a samosprávy obce Nižný Žipov. Prvá septembrová nedeľa patrila v obci kráse slovenského folklóru. Každoročne sa na týchto slávnostiach interpretujú ľudové piesne, čaro folklóru Zemplínskeho regiónu a uchovávajú sa miestne tradície, ktoré najmä  mladšej generácií už  nie sú veľmi známe.

Tento rok sa dedinský festival opäť tešil nevídanému záujmu domácich aj prítomných hostí. V preplnenej sále kultúrneho domu predstavil pestrosť a vysokú kvalitu svojho umeleckého repertoáru FS Zemplín z Michaloviec a to v niekoľkých tematických vstupoch.

Pozornosť účastníkov folklórnej slávnosti získal i detský FS Jurošík predvedením tancov a ľudových spevov s rekvizitami. Potlesk publika si zaslúžili Mihaľovske nevesti, ktoré priniesli humor v tradičnom nárečovom slove a radosť z odspievaných piesní.

Deviaty ročník Žipovskej Novty sa uskutočnil s výraznou finančnou podporou verejnoprospešného partnerského programu spoločnosti SPP, ktorý je určený na podporu komunitných a regionálnych projektov. Hlasovanie a rozhodovanie o podporených projektoch bolo v rukách širokej verejnosti  Folklórny projekt uspel spomedzi 700 ďalších prihlásených projektov. Výška príspevku sa pohybovala vo výške od 3000 do 8000 eur. Celkovo sa prerozdelilo 320 000 eur do všetkých kútov Slovenska.

Zaujímavé oživenie kultúrneho programu ponúkli chlapi z FSk Hnojňane z Michaloviec, ktorí svoje vystúpenie uviedli netypicky, výstrelom z pištoľa. Pokračovali temperamentným spevom, ku ktorému sa neváhali pridať diváci z hľadiska.

Hodnotu kultúrneho vystúpenia členovia domácej skupiny Žipovčan okrem spevu vložili už tradične do tematicky zameraného pásma. Tentokrát to boli krstiny na dedine.

Každým ročníkom sa zvyšuje umelecká hodnota a význam podujatia, vďaka čomu sa  organizátori tešia bohatej účasti divákov.

foto4-1

Tento článok si prečítalo 1 709 ľudí