Umenie Čiernej Afriky uchváti Trebišov

pozvankapolskoV trebišovskom kaštieli bude slávnostne otvorená výstava s názvom Farby Afriky, ktorú pripravilo Regionálne múzeum v Jasle spolu s Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, na základe vzájomnej družobnej spolupráce. Vernisáž sa uskutoční 26. septembra 2013 o 17:00 hodine vo výstavných priestoroch EMELET na poschodí kaštieľa.

Výstava má 68 exponátov, ktoré poukazujú na umenie Čiernej Afriky; predovšetkým to sú obradné masky, figurálne plastiky, všetky druhy predmetov v oblasti remesiel a zbrane. Zbierkové predmety pochádzajú zo západnej Afriky a to z Pobrežia Slonoviny, z Nigérie, Mali, Gabonu a strednej Afriky, najmä z Konga/Zairu. Niektoré zaujímavé zberateľské klenoty si priniesol vystavovateľ z východnej Afriky- z Kene. Osobitná pozornosť bude vo výstavných vitrínach venovaná maskám a dreveným magickým sochám z Kuby a veľmi krásnym maskám zhotoveným podľa umelcov z Baule, kmeňa a Senufo na Pobreží Slonoviny a z Nigérie. Výstava je doplnená tradičnými domorodými zbraňami, nožmi, mačetami a sekáčikmi, určenými na posvätné rituály.
Exponáty pochádzajú z privátnych zbierok riaditeľa Regionálneho múzea v Poľsku, Mgr. Alfreda Sepiola, etnografa a zanietenca mimoeurópskej kultúry.

Mnoho umelcov čerpalo inšpiráciu práve z jedinečnosti čierneho umenia Afriky. Je nepopierateľné, že domorodé africké umenie je súčasťou kultúrneho dedičstva ľudstva.

Účelom tejto výstavy je oboznámiť návštevníkov múzea s umením Afriky.  Nainštalované exponáty môžu vnímavých divákov učiť základným atribútom, funkciám a formám tohto umenia. Plnia okrem kultúrno-poznávacieho aj vzdelávací zámer, ktorý nesú spoločne obidve múzea, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove rovnako ako i Regionálne múzeum v Jasle.

Výstava bude prebiehať do 6. januára 2014.

 

Tento článok si prečítalo 1 766 ľudí