Tradičná zemplínska zabíjačka má veľký úspech. V pondelok sa uskutoční už po tretíkrát

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, uskutoční už v pondelok, 30. decembra 2013, pre svojich priaznivcov a návštevníkov, Tradičnú zemplínsku zabíjačku. Predsilvestrovské podujatie bude v areáli trebišovského kaštieľa so začiatkom o 10.00 hodine.

pozvankazabijacka

Hlavnou myšlienkou zabíjačkového dňa je možnosť byť priamym pozorovateľom tradičnej zakáľačky. Fanúšikovia tradície a histórie odsledujú ako prebiehala zabíjačka kedysi na gazdovských dvoroch Zemplína, so všetkými ľudovými prvkami a nástrojmi, ktoré sa používali.

zabijacka 1Múzeum sa snaží touto akciou poukázať na interaktívnu prezentáciu početných replík historických zbierkových exponátov, ktoré sú súčasťou muzeálnej expozície a priblížiť tým, najmä mladšej generácií, zvyklostí nášho regiónu. Účastníci podujatia ochutnajú domáce zabíjačkové špeciality. K výberu budú mať skutočné lahôdky. Čerstvú domácu klobásku, chutnú jaterničku, zabíjačkovú kapustu, huspeninu.

Priateľské stretnutie, zabíjačkové dobroty, predsilvestrovskú zábavu spojenú s dávnymi zvykmi a ešte oveľa viac zažijú nielen dospeláci, ale aj najmenší obyvatelia nášho mesta. V podobe rôznych súťaží, hier a zimných detských aktivít ich pred Andrássyho kaštieľom čaká veľa radosti a super nálady.

zabijačka 3Tento rok spoznáme víťaza najzaujímavejšej predsilvestrovskej „zabíjačkovej“ škrabošky. Víťaza organizátori vyhlásia o 14.00 hodine. Pred bránou kaštieľa návštevníci ochutnajú kvalitné tokajské vínko a varené víno. Celý deň budú svojimi speváckymi vstupmi zabávať účastníkov koncoročného podujatia, členovia folklórnej skupiny Žipovčan z Nižného Žipova. Bude i tombola a atmosféru spestrí skvelá hudba mixovaná DJ Rasťom Jílekom. Chystá sa aj jedno prekvapenie v podobe krstu vzácneho historického exponátu. Nič vám neutečie, pokiaľ si prídete vychutnať pondelkové chvíle s muzejníkmi.

zabijačka 2zabijacka 4

Tento článok si prečítalo 2 829 ľudí