Slávnosti svetiel si vychutnáte len v trebišovskom kaštieli

tekvBrána rozsvieteného trebišovského múzea plného záhadnej atmosféry a usmievavých tekvíc, sa pre všetkých Trebišovčanov a hostí z okolia otvorí 8. novembra 2013 o 18:00 hodine a zatvorí sa o 23:00 hodine. V kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja bude usporiadané podujatie s názvom Slávnosti SvetielZáhady a tajomstvá kaštieľa.

Tento európsky sviatok si od nás, Slovanov, prevzali Američania a pomenovali ho Halloween. Sviatok však pochádza z Keltskej tradície Samhain a pre Keltov mal dôležitý význam. Verili, že dni, ktoré my teraz oslavujeme ako sviatok všetkých svätých, majú magickú moc.

tekvica a schody

Vyznávači sviatku sa doteraz prezliekajú za strašidlá a rôzne príšerky. A takéto bytosti čakajú aj v trebišovskom kaštieli. Trocha strachu, strašidelnej a rozprávkovej atmosféry si užijú všetci návštevníci múzea práve v piatkovú záhadnú noc.  Pripravené sú zaujímavé príbehy viažuce sa k magickému sviatku Svetiel. Tie zinscenujú mladí, kreatívni herci z OZ Priatelia múzy z Michaloviec. Večer môžu prísť Trebišovčania do kaštieľa v zhotovených kostýmčekoch a maskách. Každý, kto nezaváha a dorazí v zaujímavom, či záhadnom prestrojení, bude odmenený.

Tento bláznivý sviatok sprevádzajú i vydlabané tekvice so sviečkami. A presne v tom bude spočívať súťaž, ktorá sa  v mátožiaci večer uskutoční. Do dňa Slávnosti svetiel je potrebné zbierať tekvičky, vyrezávať podivuhodné ksichty, tekvicové hlavy; rozsvietiť ich a priniesť so sebou pred trebišovský kaštieľ v deň Slávnosti. Najkrajšia tekvicová hlava, ktorú porota vyberie, vyhráva!

tekvica-03-39930-i39930w400h300xyz1001

Celým večerom bude sprevádzať prítomných hudba v podaní DJ Rasťa Jíleka, pochutiť si bude možné na grilovaných špecialitách a dobrom tokajskom vínku.

Miestny kaštieľ ožije nielen históriou a tradíciami, ale aj tajomným svetom duchov a strašidielok. Rozprávkové ukážky príbehov spojené s poznaním starého slovanského sviatku zažijú malí i veľkí odvážlivci len v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove.  

slavnosti svetiel 101657961-jpg-rendition-largest

Tento článok si prečítalo 2 621 ľudí