Školské časy v spomienkach významných spisovateľov

pozvanka knižnicar- spisovatelia

V týchto dňoch prebieha v priestoroch Zemplínskej knižnice v Trebišove prvé septembrové podujatie realizované vrámci projektu Letom literárnym svetom. Je ním výstava nesúca názov Spisovatelia v školských laviciach.

Výstava Spisovatelia v školských laviciach ponúka možnosť bližšie spoznať a načrieť do mladosti dvanástich súčasných slovenských spisovateľov. Na dvanástich výstavných paneloch spoznajú čitatelia majstrov pera aj z inej stránky, ako z tej knižnej.

Pozornosť bude venovaná známym autorom, ktorými sú L. Ballek, J. Banáš, E. Borušovičová, E. Farkašová, O. Feldeková, D. Hevier, M. Hvorecký, T. Janovic, D. Kapitáňová, Š. Murín, P. Nagyová-Džerengová a P. Rankov. Čitatelia uvidia, že i oni si radi spomínajú  na svoje školské časy, spolužiakov, pedagógov, ale aj predmety, ktoré nemali v láske, či tie, ktoré boli ich obľúbené. Aj oni kedysi dreli školské lavice a lámali si hlavy nad výpočtami na hodine matematiky, či písmenkami v šlabikároch.

Na výstave nájdu členovia a návštevníci knižnice staré vysvedčenia, lavice, tabule, učebné pomôcky, raritné fotky aj filmové spomienky, Tiež sa mnohí dozvedia ako spisovatelia rôznych generácií vnímali a prežívali dobu, v ktorej strávili svoje školské roky, ako ich to ovplyvnilo. Prečo ich kroky viedli práve tým smerom, pre ktorý sa rozhodli a hlavne prečo sa tak rozhodli. Vďaka výstave sa možno nejeden z vás vráti v spomienkach k vlastným, kedysi prežitým, školským časom.

Výstavné panely spracovalo Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave, vďaka ochote osobností podeliť sa o svoje spomienky prostredníctvom rozhovorov s nimi.

Výstavu si môžu Trebišovčania prísť pozrieť do Zemplínskej knižnice od 4. do 30. septembra 2013 v čase otváracích hodín knižnice. Vstup je zdarma.

spisovatelia obr. 1 spisovatelia obr. 2

Tento článok si prečítalo 1 880 ľudí