Rozprávková noc v trebišovskom múzeu sľubuje neopakovateľné zážitky

Z príležitosti Medzinárodného dňa múzeí pripravilo Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, jedinečnú možnosť navštíviť do polnoci tajomný historický kaštieľ. O tom, že v múzeu nie sú len nehybné exponáty, ale „že to tam žije“, sa návštevník presvedčí práve počas podujatia Noc múzeí, ktoré sa v Andrássyovských priestoroch uskutoční 16. mája 2014 so začiatkom o 20.00 hodine.

Radi by ste sa prešli rozprávkovou krajinou s milým príbehom alebo si vyberiete strašidelnú predstavu o duchoch, ktorá sa rázom môže zmeniť na skutočnosť? Nebojíte sa kultúry, histórie ani tmy a prekvapení? To všetko nájdete v tajomnú piatkovú noc, …stačí prekročiť bránu nočného múzea.

Noc múzeí sa bude tento rok v Trebišove niesť rozprávkovým Kde bolo, tam bolo… alebo, Čo sa stane, keď múzeum v noci ožije. V piatok večer (16.5.) ostanú dvere trebišovského múzea otvorené, aby umožnili netradičnú a tajuplnú prehliadku pivničnej vinohradníckej expozície, muzeálnych chodieb a výstavných priestorov, trochu inak. Popri tom sa všetci prítomní zúčastnia bohatého programu. Rozprávkové, možno aj trochu strašidelné povesti a príbehy zinscenujú ochotníci z OZ Priatelia múzy.

Noc múzeí do vysielania TV

Malých i tých väčších milovníkov histórie, ale i ľudí, ktorí do múzea zavítajú len sviatočne, čaká noc plná prekvapení, rozprávkových príbehov, legiend a duchov, ktorí ožijú len, keď sa zotmie a to iba pod rúškom tajomstva. Na tomto ročníku Noci múzeí sa prvýkrát odprezentujú práce z vopred realizovanej detskej tvorivej dielne (6.5.). Výstava prác detských rúk prenesie prostredníctvom tvorivosti najmladších účastníkov „Na krídlach motýľov do rozprávky“. Detičky sa potešia aj maľovaním na tvár a premenou na vybrané rozprávkové postavičky, zvieratká, či ovocníčkov. Tajomstvá budú odhalené aj pozorovaním hviezdnej oblohy astronomickým teleskopom v areáli múzea pri jazdiarni. Detskí návštevníci získajú pri vstupe sladké prekvapenie a dospelí budú mať v cene vstupenky pohár chutného vínka. Celým kaštieľom budú znieť tóny piesní namixované DJ Rasťom Jílekom.

Málokedy môže takto verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. Práve na podujatí „Noc múzeí“ i trebišovské múzeum otvára širokej verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrýva tajomstvá. Odkrývanie tajomstiev pomáha návštevníkom prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzea pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.

Tento článok si prečítalo 1 557 ľudí