Rozhovor s majiteľkou Kvetinárstva Eva

„Máte tu veľké množstvo tovaru“, žasnem. „Áno, mám, a je mi z toho do plaču“, odpovedá mi majiteľka, ktorá do troch mesiacov musí svoj obchod zatvoriť, či tovar predá, alebo nie.

Posledný mesiac je pre kvetinárku a podnikateľku Evu Keclíkovú z Trebišova veľmi ťažký. Jej problémy boli pretriasané v médiách, na polícii aj na ulici. Zlá správa, že po desiatich rokoch bude musieť zavrieť svoje kvetinárstvo ešte nedoznela a už sa jej prihodil ďalší nepríjemný incident. Keď na svojom aute za bieleho dňa našla mŕtveho psa s ružou v papuli, oblial ju pot a prebehol ňou mráz zároveň.

Spýtali sme sa na jej pocity a pohľad na celú záležitosť s odstupom pár dní.

keclikova

Ako sa ten pes mohol dostať na vašu kapotu?

Neviem si to vysvetliť, išla som si zapáliť ako vždy pred obchod a okolo môjho auta stál hlúčik ľudí. Pri aute stál róm, ktorý ukazoval na psa a ďalší ľudia. Dnes si vyčítam, že sa každý deň držím svojho stereotypu a tak je ľahké predvídať, kedy budem pri aute, kedy vnútri v obchode a podobne. Neverím, že nikto nič nevidel, toto miesto je pomerne frekventované. Som zvedavá na výsledky vyšetrovania.

Incidentu s mŕtvym zvieraťom predchádzala Výpoveď mesta z priestorov vašej predajne. Bez udania dôvodu sa musíte do troch mesiacov vysťahovať. Súvisia podľa vás tieto udalosti?

Určite medzi tým vidím súvis, my žiadne iné problémy nemáme. Nemám konflikty so zákazníkmi, ani so susedmi z vedľajších obchodov. Všetko sa začalo odkedy som si chcela vykladať, tak ako aj iné predajne, kvety na stojany pred obchod. Podala som žiadosť na MsÚ a odvtedy naša predajňa mala problém za problémom.

O akých problémoch hovoríte?

Mala som tu kontroly zo strany mesta aj dvakrát do týždňa. Kontrolovali bločky, požiarné zabezpečenie, zápisy do Požiarnej knihy. V susedných predajniach o takom niečom ani nepočuli. Všetko je podľa predpisov, takže sa neobávam, no obťažuje to v procese predaja a taktiež ide plnenie nezmyselných požiadaviek do peňazí.

pes sacok

Primátor mesta, Ing. Marián Kolesár, vydal v súvislosti s vašim prípadom stanovisko, kde odôvodňuje Výpoveď nájmu neprimeraným správaním vášho manžela a syna, ktorí mali napadnúť slovne aj fyzicky zamestnanca MsÚ.

Ja mám na papieri napísané, že ma vyhadzuje bez udania dôvodu. A on v médiách povie niečo takéto? Ako môže niekto ísť sám proti sebe? Keď proti sebe stoja muži, tak jeden druhému zničí ženu, pretože to je jeho manželka? Obávam sa, čo bude ďalej!

Čo bude ďalej s vašim obchodom? Uvažujete nad presťahovaním sa do nových priestorov?

Ľudia sa ma tu každý deň pýtajú, či myslím vážne, že odídem. Sú ochotní spísať petíciu na podporu kvetinárstva. Chcú, aby tu obchod zostal, aj preto, že vieme obslúžiť zákazníkov s obmedzeným aj neobmedzeným rozpočtom. Ich reakcie ma tešia. Nemôžem sa však presťahovať do iných priestorov. Stále by som potrebovala povolenie na výkon svojej činnosti od Mestského úradu. A kto mi ho odobrí? Toto mesto?

17784_565727316782913_1053614006_n

V utorok, deň po incidente s mŕtvym zvieraťom, vám v jednej reportáži komerčnej televízie odporučil prednosta Mestského úradu psychiatrické vyšetrenie. Ako sa tieto slová počúvajú?

Ľudia mi radia, nech ho dám na súd za urážku na cti. Nechápem, ako si to dotyčný mohol dovoliť. Ale ja chcem len pokoj a robiť si svoju prácu. Nemiešam sa do diagnóz cudzích ľudí.

Podnikateľka, ktorá nám poskytla rozhovor, nemá voči mestu Trebišov žiadne podlžnosti, ktoré bývajú dôvodom podobných výpovedí nájomných zmlúv. Je otázne, či by mesto nepredišlo problémom, keby už na tomto dokumente uviedlo svoje argumenty pre vypovedanie nájmu, na ktoré malo právo. Ešte otáznejšie však je, kto a prečo dal na auto kvetinárky mŕtve zviera. Prípadom sa okrem polície zaoberá viacero médií, ktoré praktiku okamžite označili za mafiánsku. Viacero občanov táto informácia vydesila a svoje názory vyjadrujú na diskusných fórach. Najčastejšie si kladú otázku: „Čo bude ďalej?“

 

 

Tento článok si prečítalo 6 344 ľudí