Quo Vadis, Trebišov?

 

Prvýkrát sa pýtame: Quo Vadis, Trebišov?

Je verejným tajomstvom, že súčasné vedenie na čele s Ing. Mariánom Kolesárom našlo mestskú pokladnicu v dezolátnom stave. To nemôžeme poprieť. O jej ozdravovanie sa postaralo vskutku zaujímavým spôsobom. Začalo rozpredávať mestský majetok. Či už spomenieme chátrajúce Berehovo, Dom Služieb alebo lukratívne tepelné hospodárstvo. Viacerí ľudia teraz dvíhajú ruky, aby povedali: „A čo iné mali urobiť? Bol to dobrý úmysel!“ Skutočne? Pýtame sa. Pretože aj cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami. Žijeme v časoch otvoreného obchodu a od 1. mája 2004 je Slovenská republika členom Európskej únie. Tu by sme sa chceli zastaviť. Určite sa v radoch Trebišovčanov nájde mnoho euroskeptikov, no už keď v tej EÚ reálne sme. Prečo to vedenie nevyužívalo?! Vieme, je ťažké presadiť sa na poli investičných zámerov, ktoré by mohli reálne uspieť a dočkať sa zo strany EÚ podpory, no keď to neskúsiš, nikdy sa ti to nepodarí. Prečo sa  mesto okrem projektu zachytávania dažďovej vody, ktorý neuspel, začalo chytať slamky a pred KONCOM svojho „kraľovania“ prišlo s kožou na trh a uverejnilo na mestskej stránke Príspevok z Nórskych fondov na rekonštrukciu Pariča? To nemalo dosť času za štyri roky? Prečo to muselo robiť pred KONCOM? Aby sa lepšie zapísalo? ÁNO, vždy je to takto.

mauzoleum

 Quo Vadis, Trebišov?

Prístup k internetu je ďalším problémom, ktorý v Trebišove nastal. Na najpopulárnejšej sociálnej sieti od začiatku tohto obdobia vznikali rôzne stránky. Stačí spomenúť najväčšiu regionálnu stránku „Trebišov – Pozri Fotky, ktorá sa najvýraznejšie angažuje v boji proti súčasnému vedeniu mesta. Vyčíta mu veľa vecí a nám najviac vadí netransparentnosť vedenia a do očí bijúce hájenie vlastných záujmov  a uspokojovanie svojich potrieb. Akonáhle došlo na oficiálnej mestskej stránke k zverejneniu názorov právom nespokojných občanov, nastalo vymazávanie ich komentárov a blokovaniu účtov. Žijeme v časoch slobody názoru, presvedčenia a tlače, preto nám ich konanie nepripadá logické. Idú hlavou proti múru. Takto si podkopávajú vlastnú pôdu pod nohami a zakrývaním svojich činov, o ktorých sa nechcú vyjadriť sami seba tvoria netransparentnými. A to už ani nehovoríme o vytváraní falošných účtov, ktoré sa na stranu súčasného vedenia stavajú či už na mestskej stránke alebo Facebooku. Čo sme v časoch KGB? Navyše sa na scéne objavila nová stránka s názvom Trebišov – noviny. Tá sa postarala o veľký rozruch, lebo jej vyhlásenia prekypujú agresivitou. Také chceme? Agresivitu aj vo vedení mesta, kedy sa zas budeme báť niečo opýtať?

ALE! Na druhej strane. Je príjemné vyjsť na nedeľnú prechádzku a prejsť sa po upravených, nových chodníkoch, pričom môžeme obdivovať upravené kvetinové záhony. Je príjemné navštíviť park a nájsť ho pekný. Či už okolie mauzólea a jazierka s fontánkou, alebo obnovený amfiteáter, ktorý rozhodne dvihol kultúrny život v meste na úroveň, aká tu ešte nebola. Stalo sa pravidlom, že počas posledných rokov navštívilo naše mesto mnoho zaujímavých umelcov. Kladne sa dá hodnotiť aj progres mestského podujatia Dni mesta Trebišov. Je príjemné vidieť, že Trebišov konečne dostal verejné WC a mnoho iného. Tu možno stránka Trebišov Pozrifotky.sk až priveľmi žmúri oči a akoby nechcela tieto, pre občanov prospešné veci, pripustiť. Aj keď ich možno bolo oveľa menej, ako tých zlých. Veľa občanov vyčíta nečinnosť pri mestskej plavárni, mladí sa búria, že sa nemajú kde hrať, aj keď sa buduje skatepark, ktorý si už stihol prejsť nemalou vlnou kritiky.

plavaren

Tak sa pýtame. Čo je dobre? Čo občanom vyhovuje? Čo vlastne chcú? V Trebišove sú dva tábory ľudí, pričom jedny kydajú na druhých a opačne. Kde to sme? Kde sme sa dostali Trebišovčania? Toto sme chceli? Aby sa človek bál vyjadriť svoj názor lebo ho ukameňujú? Práve preto sme napísali tento príspevok. A aj keď sme mladý tím redaktorov a môžete nám vyčítať, že nemáme sa do toho miešať, že nemáme prehľad a naše názory v tomto článku sú plytké, nenecháme sa odradiť, len píšeme, čo vidíme! A ak tento článok medzi vami vyvolá nevôľu z jednej aj druhej strany, je to skvelé! Diskutujte, vyjadrite sa aj vy!

Na záver si dovolíme pridať definíciu moci, ktorej vlastníctvo je niekedy priveľmi zlé.

Moc definujeme ako duševné a fyzické schopnosti politických aktérov politiky dosiahnuť CIELE, schopnosť jednať SLOBODNE, prekonať ODPOR, dosiahnuť KONTROLU nad iným politickým aktérom, alebo aspoň OVPLYVNIŤ jeho konanie.

 

Quo Vadis, Trebišov?

 

Redakcia Trebišoviny.sk

Tento článok si prečítalo 7 565 ľudí