Projekt v Malom Horeši podporí turizmus na Tokaji

/TREBIŠOV, 23.október 2013/ – Jedna zo známych vínnych obcí chce podporiť turizmus novým projektom. V Malom Horeši vybudujú Dom spoločenských služieb s vínnym dvorom a vínny stĺp. Investícia s využitím eurofondov je v celkovej sume 576.000 eur, obec prispieva čiastkou 28.800 eur. Dom spoločenských služieb vznikne rekonštrukciou bývalého rodinného domu a dokončený by mal byť v auguste 2014.

malyhores

„Po rekonštrukcii vznikne v dome konferenčná sála pre 40 ľudí, kancelária pre vinárov, dva apartmány, internetová kaviareň, informačné centrum, výstavné steny, na dvore bude altánok za účelom ochutnávok vín a oddychu turistov,“ uviedol dnes pre novinárov riaditeľ a projektový manažér Pál Barta z Regionálnej rozvojovej agentúry pre rozvoj Dolného Zemplína.

Projekt je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – SR 2007-2013, partnerskou obcou je maďarský Hercegkút. maly_hores

Novou turistickou atrakciou bude aj vínny stĺp v strede obce, kde pri slávnostných príležitostiach bude možné zo štylizovaného otvoru ochutnávať víno miestnych vinárov. Od vínneho stĺpu povedie chodník na vínny dvor a ku komplexu vínnych pivníc.

Starosta Malého Horeša Csaba Furik verí, že projekt pomôže viac pritiahnuť turistov a využiť turistický potenciál obce. Pripomenul pritom, že ide o región, kde je 30-percentná nezamestnanosť. „Malý Horeš je súčasťou vínnej cesty, každoročne robíme v máji Dni otvorených pivníc s ochutnávkami nášho vína, ako aj typického horešského koláča,“ povedal.

Malý Horeš patrí k známym vínnym obciam na Tokaji, ktorý je dôležitou turistickou atrakciou Košického kraja. Miestne vínne pivnice sú vytesané do lávovej tufy a podľa legendy prvotne slúžili ako úkryt pri vpádoch tatarov.

 

Tento článok si prečítalo 3 035 ľudí