Ochotníci z Divadla „G“ odštartujú novú sezónu Pohrebom

Vo februári si budú môcť, na divadelných doskách Mestského kultúrneho strediska, Trebišovčania vychutnať aktuálne pripravovanú novú inscenáciu miestneho ochotníckeho divadla. Pre obyvateľov mesta a jeho hostí ju odohrá známe Divadlo „G“ Trebišov.

G 3

Divadlo „G“ sa vo svojej činnosti snaží povzbudiť kultúrne dianie v meste a okolí. Pravidelne každý rok po Vianociach alebo po novom roku vyberá, nacvičuje a obohacuje svoj repertoár novými divadelnými hrami. Tento raz sa členovia divadelného súboru predstavia s čiernou komédiou POHREB, ktorú napísal činoherný režisér Ivan Holub.

G 1Autor hry Ivan Holub absolvoval divadelnú a rozhlasovú réžiu na VŠMU v Bratislave. Pôsobil v známych slovenských divadlách a televíziách. Píše desiatky dramatických textov, ktoré sa s úspechom hrali na slovenských javiskách, ale žiadna z nich nemá taký ohlas ako komédia Pohreb. Ochotníci, pod režisérskou taktovkou Júliusa Galgana, odohrajú premiéru  hry 2. 2. 2014 o 18.00 hodine v divadelnej sále MsKs. Po druhýkrát sa predstavenie uskutoční 16. 2. 2014 v rovnakom čase a na rovnakom mieste.

G 4Uvedenie tejto čiernej komédie sa bude konať pri významnej príležitostí; pri príležitostí životného jubilea dlhoročného režiséra divadla, Júliusa Galgana, ktorý sa 9. februára dožije okrúhlych 80-tich rokov. Dôvod na oslavu však má celý ochotnícky kolektív, pretože v roku 2014 uplynie presne 55 rokov od založenia  Divadla „G“ v Trebišove. Prakticky od jeho vzniku divadlo funguje pod vedením Júliusa Galgana.

V roku 1959 mal svoj začiatok ten, ako hovoria herci z divadla „G“, „začarovaný kruh, z ktorého niet úniku, pretože ak niekto podľahne jeho čaru a volaniu, nemá najmenšiu šancu dostať sa z neho von“.

Na čo sa môžete v hre tešiť?  …na ľudské vzťahy, na peniaze, bohatstvo, či materiálne zabezpečenie. O tom všetkom je hra. Ústrednou témou sú problémy, ktoré trápia mnohých ľudí. Ide o pohľad autora na súčasné udalosti okolo nás. Titul je vnímaný ako polemický až provokujúci; vyvoláva rôznorodé ohlasy verejnosti i kritiky a nastoľuje mnohé nezodpovedané otázky. V inscenácií nejde len o zábavu, ale aj o myšlienku a výpoveď o tomto svete.

Lístky na obidve predstavenia si budú môcť záujemcovia kúpiť v deň odohrania divadelnej hry, pri vchode do DS MsKs v Trebišove.

Tvorcovia pripravovanej inscenácie

Réžia :  Július GALGAN

Pomocná réžia: Mária Ruttkayová

Scéna:  Peter Girman, Peter Sovák

Kostýmy:  Mária Ruttkayová

Svetlá, zvuk:  Michal Urban, Daniel Babjak, Viliam Kaliňák

 

Osoby a obsadenie

JANKO SLANINKA – Peter Girman

DOKTOR – Ján Sabovčík

MARČA – Martina Lörincová

PIŠTA – Roman Ostrožovič, Tomáš Kříž

ANGELA – Iveta Mihaľová

INŽINIER PAĽO – Peter Sovák

ĎURO – Anton Horňak

IRENKA – Lenka Janoková

SMRŤ – Mária Ruttkayová, Viera Krajčová

G 2

Tento článok si prečítalo 5 734 ľudí