Noc pod oblohou 2013

Tak ako každý rok, tak aj tento sa uskutoční pozorovanie meteorického roja   Perzeidy. Akcia nesie názov Noc pod oblohou a koná sa pod záštitou MÚZEA A KULTÚRNEHO CENTRA JUŽNÉHO ZEMPLÍNA – Útvar astronómie.

Akcia sa uskutoční v sobotu 10. augusta 2013 od 21.00 do 24:00 hodiny na ihrisku ZŠ Komenského 4 Sečovce. Tohto roku sa pozorovanie organizuje v spolupráci z centrom voľného času v Sečovciach.

Perzeidy sú meteorický roj súvisiaci s kométou 109P/Swift-Tuttle. Maximum jeho aktivity s prepočítanou frekvenciou asi 60 meteorov za hodinu nastáva vždy okolo 12. augusta, teda v dobe, keď aj v noci ešte panujú relatívne príjemné teploty a noc samotná už nie je taká krátka ako v júli. Obdobie aktivity roja je pomerne dlhé asi od 17. júla do 24. augusta. Ak chceme uvidieť viac meteorov, je potrebné ich pozorovať v blízkosti maxima, teda medzi 10. a 13. augustom. Maximum meteorického roja nastane v tomto roku 12. augusta vo večerných hodinách.

perseid-meteor-shower-2012-roberto-porto

 

Podmienky pre pozorovanie tohto roja v roku 2013 sú veľmi dobré, pretože Mesiac bude pár dní pred prvou štvrťou a zapadne počas večerných hodín, takže zvyšok noci bude tmavá a vhodná pre pozorovanie. Každý pozorovateľ bude oboznámený so súhvezdiami a orientáciou na nočnej oblohe. Okrem toho bude k dispozícii aj astronomický ďalekohľad, pomocou ktorého si priblížime objekty hlbokého vesmíru.

Pozorovanie meteorov sa praktizuje poležiačky voľným okom a trvá 1,5 hod., takže si so sebou zoberte aj teplé oblečenie (hrubá vetrovka, sveter príp. aj čiapka) a veci na ležanie (deka, nafukovačka, spacák). Na pozorovaní sú srdečne vítaní všetci záujemcovia bez rozdielu znalostí o nočnej oblohe či vesmíre

V prípade nepriaznivého počasia je pripravený náhradný program v priestoroch CVČ v Sečovciach.

Náhradný program:

  • prednášky na témy – Súhvezdia severnej oblohy, Hrozí Zemi kozmická zrážka?
  • beseda

[Zdroj]

Tento článok si prečítalo 1 680 ľudí