Niekdajší pán Zemplína opätovne odsúdený na 11 rokov

vareha1

Médiá ho označovali ako pána Zemplína, mnohí obyvatelia regióna boli kedysi zamestnancami niektorej z jeho početných firiem. Mikuláša V. dnes súd opätovne odsúdil na 11 rokov odňatia slobody a stotisícový peňažný trest. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, obhajoba sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Na úhrnný trest odňatia slobody v dĺžke 11 rokov a finančný trest dnes opätovne odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku – pracovisko Banská Bystrica. Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Súd uznal podnikateľa vinným zo spáchania pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného.

vareha sadyObžalovaný sa vzdal práva byť prítomný pri vyhlásení rozsudku. Výslovne žiadal, že nechce byť na ňom prítomný zo zdravotných a osobných dôvodov. V práve posledného slova uviedol, že je nevinný a žiadal, aby ho súd oslobodil v celom rozsahu.

„Považujeme rozsudok za nezákonný, pretože bol postup taký istý ako predtým – ako to zrušil NS SR,“ povedal obhajca obžalovaného Ľuboš Petrovský. „Bolo opätovne porušené právo na obhajobu, ako aj ďalšie procesné chyby súdu podľa nášho názoru. Takže po prejednaní s klientom sa zrejme odvoláme,“ dodal obhajca.

„Z môjho pohľadu sa ani nič iné nedalo čakať, pretože ani NS SR nevytkol žiadne skutkové chyby – žiadne chyby dokazovania. Poukázal len na niektoré procesné postupy, a to nemohlo mať vplyv na ďalší rozsudok,“ povedal k rozsudku prokurátor ÚŠP Ján Šanta. Dodal tiež, že Mikulášovi V. skončí trvanie väzby 1. marca.

Podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Mikuláš V. spáchal svojou trestnou činnosťou škodu 58,1 milióna eur. Obvinený zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností, ktoré obchodovali vzájomne medzi sebou. Trestnú činnosť mal páchať v rokoch 2008 – 2011, najmä v okrese Trebišov. Fiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 milióna euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 miliónmi kusov lykožrúta.

Prokurátor vo svojej záverečnej reči uviedol, že bolo dokázané, že nie je možné zobchodovať uvádzané množstvo lykožrútov a euroočiek. Išlo len o vytvorenie zdania ekonomickej činnosti. Mikuláša V. navrhol uznať za vinného a udeliť mu 11-ročný aj peňažný trest.

Obhajca naopak navrhoval svojho klienta v celom rozsahu oslobodiť. Podľa neho súd vykonával dôkazy jednostranne – v neprospech obžalovaného. Ako obhajca pokračoval, napríklad svedok Mihály Molnár bol nedôveryhodný. Tento občan Maďarska, ktorého možno podľa Šantu označiť za jedného z najdôležitejších svedkov, potvrdil, že medzi jeho a obžalovaného firmami k reálnym obchodom nedošlo. Mikuláš V. vtedy uviedol, že svedkova výpoveď nie je pravdivá a že je kúpený.

Tento článok si prečítalo 2 184 ľudí