Nezabudnuteľný zážitok žiakov ZUŠ s RIKKONOM

rikon 7V preplnenej sále mestského kultúrneho strediska v Trebišove vystúpilo tento týždeň so známym umelcom 23 vybraných žiakov Základnej umeleckej školy. Poctivo pripravovaný a netrpezlivo očakávaný koncert bol pestro ladený, pretože okrem hudobných nástrojov zaznel aj spev v kombinácií s tanečným umením. O príjemnú atmosféru sa pričinili aj žiaci výtvarného odboru, ktorí svojou tvorivosťou premenili divadelnú sálu na hotovú koncertnú sálu, v ktorej by sa neštítil vystúpiť nejeden zahraničný umelec.

rikkon 4Dôraz výchovno–hudobného večera bol kladený na rozširovanie umeleckého obzoru samotných žiakov ZUŠ, ale aj na získavanie inšpirácií novým rozmerom vnímania hudby a mnohorakosti jej interpretácie. Je dôležité, aby deti hudbu nielen počuli a cítili, ale ju aj videli svojim srdcom. Nadané deti s obrovskou radosťou prežívali neopakovateľnú skúsenosť vystupovať na jednom pódiu s umelcom svetového mena.

Mladé Talenty neskrývali nadšenie a obdiv nad kvalitami známeho virtuóza.

„Bol to neopísateľný zážitok. Ešte som nevidela, aby niekto tak výborne improvizoval. Mala som počas vystúpenia s umelcom husiu kožu“.  Kristína Ružinská, žiačka ZUŠ

„Jeho hra na klavíri je veľmi obdivuhodná. Veľmi dobre sa mi s ním hralo“. Andrea Koščíková, žiačka ZUŠ

„Tešil som sa, že som mal túto jedinečnú príležitosť zahrať si s ním. Oslovil ma svojím prístupom, zapálil ma k tomu, aby som viac cvičil“.  Filip Obrin, žiak ZUŠ

„Nikto ho nedokáže napodobniť. Trošku som sa  obával, že sa pomýlim, no napriek tomu som sa tešil, že hrám s takých veľkým klaviristom. Úžasný zážitok“.  Samuel Ondruš, žiak ZUŠ

Žiaci si pod vedením svojich učiteľov vopred zvolili skladby, ktoré zahrali na spoločnom koncerte. Uznávaný klavirista Richard Rikkon pripravil pre každého účinkujúceho žiaka aranžmán, ktorý s ním osobne nacvičil deň pred koncertom.

rikkon 3„Pán Richard Rikkon je úžasný muzikant. Má obrovskú techniku. Počas nácviku usmerňoval žiakov pri technických nedostatkoch. Vie presne ako na vec. Radil im ako postaviť prsty, ruku, čo robiť s telom, aby sa im podarilo čo najlepšie zahrať.  Žiaci ho nesmierne obdivujú.  Neváhali aplikovať do svojich hudobných vystúpení všetko, čo sa im snažil Richard Rikkon vštepiť“. riaditeľka ZUŠ, Viera Fedorčáková

rikkon 5Pre učiteľov bol deň nácviku metodickým dňom a pre žiakov to bola neskutočná motivácia. Nácvik prebiehal 12 hodín vkuse. Aj napriek únave, ktorá na nácvikoch zmáhala každého, všetci zotrvali. Aj tí, ktorí museli odsedieť a čakať na svoje poradie najdlhšie. Výsledok mohli vidieť všetci Trebišovčania, určite boli spokojní.

Richard Rikkon vyzdvihol spoluprácu s učiteľmi trebišovskej ZUŠ. Niekoľkokrát sa počas koncertu nechal počuť, aký výborný a ľudský dokážu mať pedagógovia prístup k žiakom, ktorých vyučujú. V Trebišove bol umelec, známy z televíznej speváckej súťaže, po prvýkrát a bol milo potešený, keď videl a počul, že je tu toľko talentovaných detí.  Veľmi sa mu u nás páčilo a prezradil, že sa tu ešte určite vráti.

RikkonV živote populárneho virtuóza sa hudobné nadanie prejavilo už v jeho štyroch rokoch. Aj on mal svoje idoly, ktoré ho inšpirovali. Avšak jeho výnimočnosť spočíva vo vlastnom rukopise, ktorý vkladá do každej  skladby. Mladým nadaných deťom odkázal, že mať talent je boží dar, ale potrebné a dôležité je veľa cvičiť, aby bol skutočne rozvinutý.

 

Účinkujúce TALENTY TREBIŠOVA s RICHARDOM RIKKONOM

Samuel Ondruš – zobcová flauta a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Lýdia Oravkinová – husle a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Magdaléna  Oravkinová – klavír a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Natália Begalová, Amine Hasaniová, Jana Rešetarová – gitarové trio a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Barbora Marcinčáková – flauta a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Diana Vysoká, Michaela Brezinová – štvorručný klavír

Katarína Cáriková – spev a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Filip Obrin – husle

Jakub Leško – klavír

Marek Ujházi – klavír

Andrea Koščíková – saxofón a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

Kristínka Ružinská – klavír

Samuel Kozák, Rebeka Bizubová, Zuzana Bérešová – akordeónové trio a kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

komorný orchester

spev: Jakub Andráš

flauta: Barbora Marcinčáková

husle: Filip Obrin

akordeón: Samuel Kozák

gitara: Matúš Vančo, Alena Kovalíková, Adam Brinda

bicie: Dávid Princík

klavír: Mgr. Radovan Pristáš

kl. sprievod: Mgr.Art R. Rikkon

rikkon 6

Tento článok si prečítalo 2 276 ľudí