Muzeálna predsilvestrovská zabíjačka nebude v Trebišove chýbať ani tento rok

V čase vianočnom, či koncoročnom sa hoduje, veselí a stretáva, niekedy aj po rokoch. Presne s týmto zámerom pripravuje kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja v Trebišove už štvrtýkrát jedno zo svojich populárnych „živých“ podujatí. prasaAj v závere roka 2014 sa múzejníci pustia do práce, ktorej sa kedysi venovali naši starí predkovia, gazdovia na Zemplíne. Areál trebišovského kaštieľa bude, 30. decembra 2014 od 10.00 hodiny, žiť nielen predsilvestrovskou atmosférou, ale aj Tradičnou zemplínskou zabíjačkou.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove sa snaží každoročne touto akciou poukázať na interaktívnu prezentáciu početných replík historických zbierkových exponátov, ktoré sú súčasťou muzeálnej expozície a priblížiť nimi, najmä mladšej generácií, zvyklostí nášho regiónu. Návštevníci si budú môcť pozrieť celý priebeh zabíjačky, ktorý predvedú šikovní múzejníci.

klobaskySamozrejmosťou tohtoročného podujatia budú domáce zabíjačkové špeciality, akými sú čerstvá domáca klobáska, jaternička, tlačenka, či zabíjačková kapusta. Priateľské stretnutia, bravčové dobroty, zábavu spojenú s dávnymi zvykmi a omnoho viac získajú všetci účastníci decembrového podujatia. Najmladších priateľov múzea čakajú súťaže, detské hry, vďaka ktorým zažijú veľa radosti a príjemnej prázdninovej nálady. Pripomínať sa bude aj, návštevníkmi očakávané a obľúbené, rozpoznávanie významu nárečových slov. Účastníci zabíjačky si budú ťahať slovíčka z klobúka a preukazovať znalosti vlastného dialektu.

zabijackanastranku

Pred vstupom na bránu do tokajskej vínnej cesty Trebišovčania istotne nepohrdnú dobrým tokajským alebo vareným vínkom. Program zakáľačky bude obohatený o hudobné vystúpenie FSk Trebišovská Orgonina a tombolu. Atmosféru celého zabíjačkového dňa oživí mixovaná hudba DJ Rasťa Jíleka.

maskaDeti si môžu priniesť čo najzaujímavejšiu zabíjačkovú škrabošku a zapojiť sa do súťaže, v ktorej budú vybraté tri najkrajšie z nich. Či už vlastnoručne vyrobenú, alebo zakúpenú nechávajú muzeálnici na rozhodnutí detí a ich rodičov. Všetky masky v podobe „prasiatka“ sa predstavia o 14.00 hodine. Vyhodnotené a odmenené budú nielen sladkou odmenou, ale aj vecnými cenami.

Tento článok si prečítalo 3 609 ľudí