Liečivý poklad z trebišovského parku

Ak ste niektorý z krásnych slnešných dní v posledných týždňoch využili na prechádzku v trebišovskom mestskom parku, určite vám do nosa udrela prenikavá cesnaková vôňa a všimli ste si hustý zelený koberec pokrývajúci veľkú časť trávnatej plochy. Jednu z najtypickejších vôní nášho parku spôsobuje bylina s názvom medvedí cesnak, ktorému sa tu mimoriadne darí. Preto, že ideálnym miestom pre jeho výskyt sú vlhké tienisté, zvlášť južné lesy. Darí sa mu tiež pri potokoch a na mokrých lúkach od nížin až po subalpínske pásmo.  Tento typ byliny si vďaka charakteristickej a prenikavej vôni len ťažko pomýlite s nejakou inou.

20140313_132652 Medvedí cesnak je liek medveďov

Prívlastok “medvedí” dostal preto, že je obľúbenou pochúťkou medveďov, ktorí si po dlhom zimnom spánku jeho konzumáciou čistia žalúdok, črevá, krv a posilňujú imunitu. Blahodárne účinky medvedieho cesnaku však neplatia len na zvieratá. Veľmi zdravý je aj pre človeka. Najlepšie je nazbierať si čerstvé listy medvedieho cesnaku hneď na jar. Využiť ich môžete namiesto korenia do šalátov, ako prílohu k chlebu či mäsu, kulinárskemu použitiu sa medze nekladú. Zvlášť cenný je však ako liečivá bylina. Medvedí cesnak má dezinfekčné účinky na celú dýchaciu aj tráviacu sústavu, znižuje krvný tlak, pôsobí proti ateroskleróze, tiež vyháňa parazitov. Pomôcť tak môže pri celom rade ochorení od viróz, prechladnutí, kašľa, hnačiek a infektu tráviacich ciest až po problémy s chronicky zvýšeným krvným tlakom. Na internete, ale aj v herbároch sa o jeho účinkoch a presných spôsoboch použitia dozviete veľa podrobných informácií, keďže jeho silu a schopnosti ľudia poznajú a využívajú už od dávna.

20140313_132930

Vyliečí a chutí

Pri najbližšej prechádzke parkom si preto nezabudnite zobrať košík, papierové vrecko alebo sklenený pohár a natrhať si zopár listov aj do svojej domácnosti. Pri troche snahy z nich doma vyrobíte liečivé cesnakové víno, voňavú tinktúru na rany, či “očistný špenát”. Medvedí cesnak môžete zbierať vo  voľnej prírode, nie v chránených oblastiach, kde je vyhlásený 3. a vyšší stupeň ochrany. Trebišovčania sa preto nemusia báť využívať “liečivý poklad”, ktorý na nich čaká priamo v parku a zadarmo.

Recept na tinktúru z medvedieho cesnaku: Fľašu voľne až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľami, zalejeme 38 až 40% ražným alebo dobrým ovocným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody.

 

Tento článok si prečítalo 3 290 ľudí