Kvetná nedeľa v trebišovskom kaštieli s bohatým programom

Veľkonočný čas sa blíži a s ním aj sviatky jari. Práve v tomto čase vrcholia prípravy, pôstne obdobie  pretrváva, aby sme napokon mohli, v kresťanskom vnímaní, sláviť Vzkriesenie Ježiša Krista. Na najvýznamnejšie sviatky roka sa chystá aj Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravuje na Kvetnú nedeľu už tradičné veľkonočné podujatie VÍNO A KRASLICE. Trebišovským kaštieľom sa bude niesť sviatočná atmosféra 13. apríla 2014. Spoločensko- kultúrne podujatie sa uskutoční s podporou hlavných partnerov, ktorými sú mesto Trebišov, Združenie Tokajská vínna cesta a Cirkevná stredná odborná škola sv. Jozafáta v Trebišove so začiatkom o 14.30 hodine. Počas nedeľňajšieho popoludnia budú návštevníci účastní slávnostného otvorenia Informačného centra. To pribudlo na prízemí kaštieľa vďaka projektu Tokaj je len jeden. Turisti ako aj hostia múzea v ňom budú získavať rôzne informácie týkajúce sa nášho zemplínskeho regiónu ako aj vinohradníckej oblasti Tokaja. Jednou z aktivít tohto ročníka bude exkluzívna prvá jazda na obnovenom a vynovenom historickom traktore s vlečkou z roku 1957, ktoré uchováva Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína vo svojej expozícií.

kraslice

Inšpirovať sa mnohými tradičnými i modernejšími technikami zdobenia veľkonočných kraslíc bude možné na poschodí kaštieľa, kde sa zrealizuje už 7. ročník tvorivej dielne „Zdobíme kraslice“. Prezentovať svoju trpezlivú prácu budú i výrobcovia rozličných veľkonočných dekorácií.

Po úspešnej minuloročnej spolupráci s Cirkevnou strednou odbornou školou sv. Jozafáta sa rozhodol organizátor aj tento rok usporiadať Medzinárodnú súťaž vo veľkonočnom stolovaní. jedloV nej sa súťažiaci pokúsia esteticky pripraviť a čo najkreatívnejšie nadekorovať veľkonočnú tabuľu typickými sviatočnými jedlami, viažúcimi sa na Veľkú Noc. Z nej potom návštevníci ochutnajú dobroty a každý prestretý stôl aj ohodnotia. Na výhercov čakajú zaujímavé ceny a diplomy. K tejto kulinárskej súťaží sa pridruží aj Medzinárodná súťaž v miešaní nápojov. Hostia v Andrássyho kaštieli môžu degustovať viaceré druhy tokajských vín. Historickou budovou letného sídla Andrássyovcov budú znieť tóny folklórnych piesní, ktoré uchovávajú tradíciu krásnych jarných a najväčších kresťanských sviatkov. Zemplínske spevy ponúkne folklórna skupina Trebišovská  Orgonina.

vinokraslice2014

FOTO: Jozef Danko

Tento článok si prečítalo 2 694 ľudí