Do župných volieb zostáva pár dní

LEPSI

V sobotu 9. novembra si budeme voliť svojich zástupcov do krajských samospráv. Priebeh volieb do VÚC je podobný ako priebeh parlamentných volieb. Vo volebnej miestnosti je okrem voličov taktiež volebná komisia. Každý volič dostane dva hlasovacie lístky. Na jednom z nich označí vybraného kandidáta na predsedu samosprávneho kraja, na druhom volebnom lístku príslušný počet poslancov.  Pre obvod Trebišov je to 8 poslancov.

ksk_webO post predsedu Košického samosprávneho kraja sa uchádza desať kandidátov: súčasný predseda kraja Zdenko Trebuľa (Smer–SD, SMK, Most–Híd), bývalý župan Rudolf Bauer (KDS), ďalej Rastislav Masnyk (SAS, SDKÚ-DS), Dominika Palaščáková (Nová väčšina–Dohoda NOVA), Ivan Kuhn (OKS), Vladimír Gürtler (7 Statočných), Lukáš Sisák (KSS), Marek Ďurán (ĽS Naše Slovensko) a nezávislí kandidáti Jaroslav Džunko a Jozef Holečko.
Do Zastupiteľstva KSK si občania zvolia 9. novembra celkovo 57 poslancov v 11-tich obvodoch. Za poslancov kandiduje celkovo 398 kandidátov, z toho 327 za politické subjekty a 71 nezávislých. Medzi uchádzačmi kandidujú právnici, lekári, podnikatelia, učitelia, nezamestnaní, dôchodcovia aj študenti. Záujem o stoličku v krajskom parlamente majú početní zástupcovia miestnej samosprávy. Pomerne najväčší záujem kandidovať je v obvodoch Košice I, Košice IV a Trebišov, kde na jedného poslanca pripadá vyše osem kandidátov.

urna Volebné miestnosti sa pre voličov otvárajú v sobotu o 9:00 ráno a hlasovať sa bude do 22:00. V prípade, že v prvom kole nedosiahne žiaden z kandidátov na predsedu KSK nadpolovičnú väčšinu hlasov, dvaja najúspešnejší kandidáti na predsedu postúpia do druhého kola volieb. V prípade, že táto situácia nastane, voliť budeme znova v priebehu nasledujúcich 14-tich dní.

 

 

 

Tento článok si prečítalo 2 661 ľudí