Čaro výšiviek Janky Feherovej prenikne aj k nám

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove chystá 12. septembra 2013 o 17.00 hodine zrealizovať vernisáž výstavy s názvom „Čaro výšiviek Janky Feherovej“. Vo výstavných priestoroch Galérie, na poschodí trebišovského kaštieľa, sa za účasti autorky výstavy podujme otvorenia riaditeľka kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja Mgr. Beáta Kereštanová.

feherova Martinka

Na výstave bude exponovaných vyše 80 kusov obrázkov. Výšivkárske umenie Jany Feherovej spočíva v počítaní krížikov a v neustálej zmene farebných bavlniek, ktoré si vyžadujú veľké sústredenie, pozornosť, trpezlivosť i precíznosť. Krížikovej technike vyšívania sa autorka venuje už viac ako polstoročie. Už ako 14 ročná vyšila svoj prvý veľký obraz Vlčie maky, ktorý môžete vidieť aj na výstave.

Na svojich obrazoch umelkyňa strieda rôzne námety a motívy. Nedá sa povedať, ktorý je jej srdcu najbližší. Má rada prírodu, ľudí i ich tvorbu.

Iste zaujme kolekcia obrázkov, na ktorých sa inšpirovala tvorbou českého výtvarníka, ilustrátora, maliara Josefa Ladu. Výšivky s náboženskou tematikou, akými sú Srdce Ježišovo, Srdce Panny Márie, Narodenie i Ukrižovanie  Ježiša Krista, Božie milosrdenstvo a ďalšie, vynikajú svojou myšlienkou a posolstvom. Jej ambíciou je vyšiť Krížovú cestu Ježiša Krista. Do otvorenia výstavy sa jej podarilo vyšiť tri zastavenia.

Pozoruhodná je aj séria vodných mlynov, ktoré ju stále fascinujú, výjavy z rozprávok, či zvieracie motívy, motívy kvetov a ovocia.

Autorka na vyšívanie používa látku kanavu, vzory a motívy vyšíva bavlnkou -mulinka. Množstvo jej výšiviek sa nachádza v súkromných zbierkach na Slovensku.

Tento článok si prečítalo 2 111 ľudí