Autor bestsellerov KÓD 1 a KÓD 9 na návšteve v Zemplínskej knižnici

banas 3V Zemplínskej knižnici sa 11. marca 2014 uskutočnila beseda so známym spisovateľom, politikom, diplomatom, otcom ešte známejšej slovenskej moderátorky Adely Banášovej, Jozefom Banášom.  Čas so spomínaným autorom bestsellerov strávili študenti od 9.00 hodiny, ale i široká verejnosť  od 16.30 hod.

Témou besedy bola hlavne spisovateľova činnosť, kniha zaznamenajúca v ostatnej dobe veľkú pozornosť. Postaral sa o ňu román KÓD 1 Tajomstvo zázraku, ktorý je voľným pokračovaním bestselleru KÓD 9. banas1Prostredníctvom príbehu hlavných hrdinov Mariky a Michala odkrýva silu viery a zároveň prináša množstvo faktov a fotografií dokazujúcich pôsobenie Židov, kresťanov a pravdepodobne aj Ježiša Krista v krajinách, ktoré dnes vnímame výlučne cez prizmu orientálnych náboženstiev. Diskusiu vyvolával aj titul KÓD 9. V nej autor ponúka príbeh aj o hľadaní a objavovaní dôstojnosti a poslania ženy. Banáš vo svojom diele posiela svojho hrdinu Michala na cestu za hľadaním rovnováhy medzi mužom a ženou po atraktívnych destináciách – od staročínskeho Sianu cez Tibet, Nepál, Indiu až po Vatikán, aby nakoniec zistil, že tou najatraktívnejšou je jeho vnútro. Hľadá a nachádza – seba samého. Na ceste plnej napätia a krajných situácií pochopí, že láska a viera nie sú slová, ale činy. Vďaka tomu je schopný prijať bremeno zodpovednosti. Na spoločnom stretnutí  s Jozefom Banášom si mohli záujemcovia knižné tituly aj zakúpiť a získať vlastnoručný podpis ich autora. Autogramiáda bola súčasťou besedy.

banas 2Jozef Banáš sa narodil 27.9.1948 v Bratislave, kde dodnes žije a tvorí. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor zahraničný obchod, pracoval ako topmanažér v zahraničnom obchode, leasingu firmy Reiffeisen – Tatraleasing, v priemysle Reemtsma Hamburg – Slovak Internatioal Tabak. V rokoch 1983 – 1988 bol tlačovým atašé na československom veľvyslanectve v Nemeckej demokratickej republike. Neskôr sa stal československým vyslancom v Rakúsku. V roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za liberálnu stranu ANO. V parlamentnej diplomacii dosiahol významné úspechy, keď sa stal prvým poslancom v histórii, ktorý bol v jednom funkčnom období vedúcim dvoch stálych delegácií NR SR – pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO, kde ho v Benátkach v roku 2004 zvolili ako prvého Slováka v histórii za viceprezidenta. Písal od roku 1978 popri svojich zamestnaniach, profesionálne sa písaniu venuje od roku 2006. Najviac sa predalo z románov Kód 9 a Sezóna potkanov, viac ako 33 tisíc. Literárna kritika ho prirovnáva k autorom, ako Dan Brown a Paolo Coelho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: ilustračné

Tento článok si prečítalo 1 209 ľudí