V trebišovskej Karanténnej stanici strávi Vianoce množstvo nechcených psíkov

Vianocny_psik

V mnohých domácnostiach sa aj tento rok pod stromčekom ocitne nový domáci miláčik. Radosť a vzrušenie z nového člena rodiny bohužiaľ často krát po pár týždňoch vyhasne a pes či mačka sa ocitá na ulici.

Šteniatka aj päť, šesť ročné „stálice“

V Trebišove sa o nechcené psy stará Karanténna stanica. Od roku 1997 sa snaží o zvieratá nielen postarať, ale aj nájsť im vhodný domov. V zariadení takéhoto druhu by totiž psy mali zostať najviac 28 dní. Po tejto dobe by mali putovať do útulkov. Realita je však iná. Útulkov je na Slovensku príliš málo a nechcených zvierat niekoľkonásobne viac ako sa skutočne dá do útulkov umiestniť. V karanténnej stanici preto nájdete šteniatka a psíky, ktoré sú tam len pár dní, ale aj päť či šesť ročné „stálice“.

1

Kapacita trebišovskej Karanténnej stanice je 60 miest, v súčasnosti sa stará o vyše stovku psov, ktoré by inak zmrzli či hladovali a ponevierali sa ulicami. Fungovanie stanice zabezpečuje mesto Trebišov v spolupráci s firmou Veterinarius s.r.o..

Nekontrolované množenie psov je nebezpečné aj pre ľudí

Najviac nechcených psov pochádza z osady, kde ich sa ich počet dá rátať na tisíce. Chýba pravidelná kastrácia, ktorá by zabránila pravidelnému množeniu, nakoľko feny sa hárajú dva krát do roka. Kastrácia bola avizovaná už od viacerých neziskových organizácií, zatiaľ k nej však nedochádza. Najpravdepodobnejšie sa javí iniciatíva, ktorá má prebehnúť na jar prostredníctvom Československého kastračného programu.

Skutočné nebezpečenstvo premnoženia psov je spojené najmä s chorobami, keďže psy v osade nikto neočkuje, ani sa o nich nestará po hygienickej či zdravotnej stránke. Môžu sa tak množiť nákazy nebezpečné pre zvieratá ale aj ľudí. Ďalšou hrozbou je vznik psích svoriek. Viacero obcí a miest na Slovensku bojuje so sp2ájaním sa nechcených a vyhladovaných psov do skupín. Takéto zvieratá môžu byť nebezpečné pre ostatné zvieratá ale hlavne, pre obyvateľov miest a obcí.

Vyhodiť psa z auta je vraj humánne

Podľa jedného zo zamestnancov stanice a človeka dlhodobo sa zaoberajúceho problematikou starostlivosti o psy, ľudia si ani v dnešnej dobe často neuvedomujú, čo znamená mať psa. Nevedia si psa ani správne vybrať. „Niektorí si kúpia veľké plemeno a ako pes rastie, zisťujú, že ho nemajú čím kŕmiť. Výsledok je, že sa ho chcú zbaviť“, hovorí náš opýtaný. „Nakoľko považujú za nehumánne dať psa usmrtiť, radšej ho privezú do našej blízkosti a vyhodia z auta.“ Nie každý pes stihne včas nájsť ruky, ktoré sa o neho postarajú.

Kus práce odvedú aj dobrovoľníčky

dobrovolnicky

Okrem zamestnancov stanice sa do pomoci zapájajú aj dobrovoľníčky, ktoré chodia psov venčiť na úkor svojho voľného času. Vykonávajú taktiež veľmi záslužnú činnosť, keď vyhľadávajú miesta, kam by sa psíky dali umiestniť. Spolupracujú s podobne zameranými dobrovoľníkmi a známymi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, najmä v Čechách.

 

3

 

Najväčší dopyt je po psoch s rodokmeňmi, po čivavách či yorkshirských teriéroch, odborníci však tvrdia, že rodokmeň neznamená, že pes bude poslušný a vychovaný. Najviac závisí od jeho majiteľa, nakoľko sa mu bude venovať. Psíčkari vedia, že často je pes „z ulice“ vďačnejším spoločníkom, ako ten s rodokmeňom.

 

krasnyPsíkom v karanténnej starostlivosti môžete pomôcť aj vy, ak sa rozhodnete osvojiť si ich. V „ponuke“ sú aj šteniatka. Pokiaľ sa rozhodujete, či pod stromček darujete svojej rodine psíka, skúste sa pozrieť aj do Karanténnej stanice Trebišov. Urobíte dobrý skutok tým, že pomôžete bezbrannému zvieraťu a zároveň zadarmo získate zaočkovaného, očipovaného a odčerveného domáceho miláčika.

 

 

 

 

 

 

FOTO: dobrovoľníčky z KS

 

Tento článok si prečítalo 3 423 ľudí